RN
TwitterFacebook

GD: ks. Krzysztof Oporek i ks. Łukasz Gołaszewski – Wizyty duszpasterskie

Czas wizyt duszpasterskich rozpoczęty. Księża każdego popołudnia odwiedzają domy wiernych w swoich parafiach. To zawsze są wyjątkowe odwiedziny, na które domownicy starają się czekać całymi rodzinami. Dlaczego jest to tak ważne?

Ksiądz Krzysztof Oporek z Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce potrzebę wizyty duszpasterskiej łączy z potrzebą błogosławieństwa Bożego:

– Pan Bóg chce nam błogosławić i Pana Boga możemy po prostu wpuszczać do swojego życia. I tak, jak Go wpuszczamy do swojego życia w niedzielnej Mszy św., w niedzielnej komunii św., która dla mnie jest taką miarą przyjaźni z Panem Bogiem, tak kiedy wchodzi kapłan do naszego domu, my jesteśmy wszyscy obecni, i on błogosławi nam ten dom, kropi go wodą święconą, zanosi modlitwę do Pana Boga razem z nami w naszej intencji, w intencji i naszej pomyślności i otwartości na łaskę Bożą (…) to nadaje sens takiej wizycie kolędowej.

Na wizytę duszpasterską powinniśmy się dobrze przygotować. Zaczynając od odświętnie przystrojonego stołu, na którym jest krzyż, są świece, woda święcona, kropidło, bywa także że i Pismo Święte. Przy tak przygotowanym stole cała rodzina oczekuje na kapłana. Nie rzadko zdarza się, że gospodyni tego dnia przygotowuje w kuchni jakiś specjalny poczęstunek, którym domownicy ugoszczą księdza. Tak bywało na przykład w domu rodzinnym księdza Łukasza Gołaszewskiego, także z Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce:

– To był taki dzień, w którym mama zawsze trochę upichciła (…) Rodzice też z pracy starali się wrócić n tak, żeby zdążyć na tę kolędę.

Więcej o wizycie duszpasterskiej w rozmowie księdza Marcina Sobiecha z księżmi Krzysztofem Oporkiem i Łukaszem Gołaszewskim, wikariuszami w Sanktuarium pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce.

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *