RN
TwitterFacebook

GD: Marcin Grabowski – Kolej na kolej

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego motorem napędowym do budowy nowych ale także do modernizacji istniejących linii kolejowych. W ogólnym pakiecie jest między innymi projekt linii łączącej CPK (Centralny Port Komunikacyjny) z Giżyckiem, przebiegającej przez subregiony: ostrołęcki, łomżyński i dalej przez krainę Wielkich Jezior Mazurskich.

Projekt przewiduje kilka wariantów. Jakie to warianty i który będzie realizowany? Nie wszystkie odpowiedzi są już znane.

– Ten odcinek między Centralnym Portem a Ostrołęką będzie po tym szlaku, który jest (…) ale nie wiemy jak przebiegł będzie kolejny jakby odcinek czyli od Ostrołęki do Giżycka – mówi Marcin Grabowski, radny sejmiku województwa mazowieckiego.

Warianty są cztery. Dwa z pominięciem Łomży i dwa, w których ujęta jest Łomża. Pierwszy wariant: korytarz biegnący od Ostrołęki do Nowogrodu i dalej Kolno, Orzysz i Giżycko; drugi wariant: Ostrołęka – Nowogród – Kolno – Ruciane Nida – Mikołajki – Ryn – Giżycko; trzeci: Ostrołęka – Łomża – Kolno – Orzysz – Giżycko; czwarty: Ostrołęka – Łomża – Kolno – Ruciane Nida – Mikołajki – Ryn – Giżycko.

Ostatecznie według radnego Grabowskiego jeszcze w tym roku mamy poznać, który wariant będzie wybrany do realizacji.

Będzie jakaś analiza, będą samorządowcy, parlamentarzyści i wiele środowisk walczyło o to, żeby przez Łomżę przebiegł ten szlak kolejowy – dodaje Marcin Grabowski.

W rozmowie Mateusza Święcickiego z Marcinem Grabowskim, radnym sejmiku województwa mazowieckiego także o planowanych pracach inwestycyjnych na linii kolejowej Ostrołęka – Chorzele, a także o istniejących połączeniach kolejowych Ostrołęka – Warszawa. Te nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem podróżnych. Z danych przekazanych przez Koleje Mazowieckie wynika, że średnio jednorazowo z połączenia korzysta około 30 pasażerów.   

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *