RN
TwitterFacebook

GD: Marek Jaromski – Dotyk Boga przez sztukę

Zajmuje się sztuką, bo to mu najlepiej wychodzi. Jest artystą grafikiem. W Wikipedii przeczytamy, że „tworzy prace z pogranicza grafiki, rysunku, malarstwa i rzeźby. Z odbitych na wyprodukowanym przez siebie papierze grafik komponuje instalacje”. To Marek Jaromski, który zafascynowany krajobrazem pól i łąk w okolicach Ponikwi Dużej koło Goworowa, właśnie tam postanowił się osiedlić i tworzyć swoje dzieła, idąc w stronę światła…

W twórczości Marka Jaromskiego ważne miejsce zajmują anioły:

– Ja nie wiem skąd one się wzięły, one wchodzą mi po rękę, ja je robię i też teraz z nimi rozmawiam – mówi Marek Jaromski, dzisiejszy gość dnia Radia Nadzieja.

Twórczość inspirowana kulturą chrześcijańską – tak też opisywane są prace Marka Jaromskiego. Jednak jest to też przesłanie pewnej radości, radości świata, radości życia, radości wiary. Nieprzypadkowo jest w niej dużo światła.

– Ja idę za światłem. Można mieć do wyboru, albo w ciemność albo do światła się idzie za życia – przyznaje Marek Jaromski.

Dopytany o sztukę religijną, której elementy wyraźnie dominują w jego twórczości wyznaje, że to nie jest sztuka religijna, to jest prawda:

– W sztuce jest prawda, odkrywa się prawdę, dochodzi się do tego punktu, gdzie się można dotknąć z Panem Bogiem prawie. No to jest cudowne. To są chwile…

Marek Jaromski ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, w której po uzyskaniu dyplomu rozpoczął też pracę. Mieszkał w Warszawie, w tak zwanej „dziekance”. Do Ponikwi Dużej trafił dlatego, że przebywała tam grupa rzeźbiarzy, a on ich najzwyczajniej w świecie odwiedził. No i stało się. W oko wpadło mu opuszczone siedlisko. Okazało się, że było na sprzedaż, a on od razu poczuł, że to jest jego miejsce na ziemi.

Lata minęły, a Marek Jaromski cały czas jest pod wrażeniem tych łąk i pól, tego zboża kołyszącego się na wietrze i tych ludzi, sąsiadów, z należytą starannością i szacunkiem wykonujących swoją pracę. Ta dola i niedola dobrosąsiedzka tak mu w duszy zagrały, że stworzył cykl obrazów, na których namalował portrety okolicznych mieszkańców. I właśnie te obrazy będziemy mogli oglądać od najbliższej niedzieli w galerii Wytwórnia w Ostrołęce przy ul. Głowackiego. Wernisaż wystawy rozpocznie się o godzinie 18:00.

Z Markiem Jaromskim rozmawia ksiądz Marcin Sobiech

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *