TwitterFacebook

GD: Mateusz Święcicki i Arkadiusz Auguściak – Pomagają bo chcą

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego projektu „szlachetna paczka”. To już dziewiętnasty raz pomagamy rodzinom, którym żyje się trochę trudniej. W sobotę rozpoczął się przedostatni etap tegorocznej akcji. Na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl pojawiły się listy z wytypowanymi przez organizatorów rodzinami. Teraz darczyńcy, odwiedzając stronę internetową szlachetnej paczki, mogą zdecydować, której rodzinie chcą pomóc.

Zaczęło się w 2001 roku. Od tamtej pory od koniec każdego roku do wytypowanych rodzin trafiaj prezenty, ufundowane przez darczyńców. Choć posługiwać się w tym miejscu określeniem „prezent” to zdecydowanie za mało. To są paczki a niejednokrotnie paki pełne potrzebnych rzeczy, od ubranek dla dzieci poczynając, po pralki, lodówki czy telewizory kończąc.

Każdego roku w akcję włączają się w skali kraju tysiące młodych ludzi, którzy jako wolontariusze, po wcześniejszych przeszkoleniach odwiedzają zgłoszone do projektu rodziny, po czym po każdej takiej wizycie sporządzany jest odpowiedni protokół, który następnie służy do sporządzenia swoistej wizytówki rodziny, zakwalifikowanej do projektu. Ilość rodzin, które od początku trwania akcji otrzymały pomoc możemy liczyć w dziesiątkach tysięcy.

Każdego roku w akcję włączają się też tysiące darczyńców, którzy chcą podarować potrzebującym coś od siebie. Darczyńcy to firmy, stowarzyszenia, organizacje społeczne, klubu sportowe itp., ale także osoby indywidualne, często pragnące pozostać anonimowymi. Wszystkim im należą się w tym miejscu z serca płynące podziękowania.

Do kilku lat w szlachetną paczkę włącza się Mateusz Święcicki, wolontariusz z Ostrołęki, który wraz z młodszym kolegą Arkadiuszem Auguściakiem, był dziś gościem dnia w Radiu Nadzieja.

– Teraz jest ten moment, kiedy my jako darczyńcy możemy wybrać rodzinę, której chcemy pomóc. Opisy rodzin, które są dostępne na stronie szlachetnej paczki (www.szlachetnapaczka.pl – dop. red), są budowane przez wolontariuszy szlachetnej paczki, którzy odwiedzili te rodziny, więc można śmiało im zaufać – mówi Mateusz Święcicki.

Młodzi ludzie chcą pomagać. Nie oczekują w zamian jakiegokolwiek wynagrodzenia i to w dzisiejszym, zaganianym w pośpiechu za „pieniądzem” świecie, postawa godna naśladowania.

– Już od wielu lat patrzyłem na tą szlachetną paczkę, jak to wszystko wygląda i zawsze się tym interesowałem. W tym roku postanowiłem dołączyć, bo też czuję taką potrzebę pomagania – przyznaje Arkadiusz Auguściak.

Zarówno Mateusz Święcicki jak i Arkadiusz Auguściak działają jako wolontariusze szlachetnej paczki w rejonie ostrołęckim, a w studiu Radia Nadzieja spotkał się z nimi ksiądz Marcin Sobiech.

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *