RN
TwitterFacebook

GD: Mirosław Grzyb – Nasza kultura to rdzeń naszej tożsamości

Początek był skromny, ale na tyle doniosły, że wydarzenie doczekało się już dziewiętnastej edycji. To gala „Kurpików”, czyli wręczenia, jak to niektórzy mówią, Kurpiowskich Oskarów. Przez lata Związek Kurpiów nagradza ludzi hołdujących kulturze kurpiowskiej, twórców ludowych, ale także przedsiębiorców lokalnych i osoby promujące region. W sumie kategorii jest dziesięć.

Zaczęło się to w Lelisie, 15 grudnia 2001 roku. Związek Kurpiów liczył sobie wtedy pięć lat i staropolskim zwyczajem szykował spotkanie opłatkowe, połączone z posiedzeniem zarządu głównego.

– Kilkanaście dni przed tym zarządem pomyślałem, że może by podczas tego opłatka podziękować niektórym ludziom za współpracę ze Związkiem Kurpiów, podziękować za działalność na rzecz Kurpiów – wspomina prezes Związku Mirosław Grzyb.

Tak zrodziła się idea wyjątkowych podziękowań wyjątkowym ludziom, którzy śpiewali, tańczyli, promowali Kurpiowszczyznę na różne sposoby i przy różnych okazjach, a z samymi podziękowaniami to bywało do tej pory różnie. Na liście typowanych pierwszych adresatów szczególnych uprzejmości, znalazło się osiemnaście osób. Wśród nich między innymi biskup ełcki Edward Samsel, Henryk Kulesza, Stanisław Sieruta czy Apolonia Nowak. Na cztery dni przed spotkaniem Mirosław Grzyb doszedł do wniosku, że dobrze byłoby oprócz podziękowań, wręczyć jeszcze jakieś pamiątki. Czasu na ich przygotowanie było mało, pieniędzy jeszcze mniej. Ale był kolejny pomysł i Cepelia Kurpianka w Kadzidle.

– Co tu można zrobić w cztery dni za prawie żadne pieniądze. Szybko do Kurpianki w Kadzidle, figurka Kurpia w stroju kurpiowskim, stosunkowo mała, nazwaliśmy ją Kurpikiem – kontynuuje Mirosław Grzyb.

W kolejnym roku to nie było już takie skromne wręczenie nagród. To już była prawdziwa gala, po raz pierwszy zorganizowana w nowo wybudowanym Ostrołęckim Centrum Kultury. Od tamtej pory gala wręczania Kurpików na stałe wpisała się w krajobraz Ziemi Kurpiowskiej, w kalendarz działań Związku Kurpiów i wydarzeń w Ostrołęckim Centrum Kultury.

Z prezesem Związku Kurpiów Mirosławem Grzybem o Gali Kurpików rozmawia Mateusz Święcicki:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *