RN
TwitterFacebook

GD: Mirosław Rosak, przewodniczący Komitetu organizacyjnego Festynu Dworcowego

Mirosław Rosak, przewodniczący Komitetu organizacyjnego Festynu Dworcowego w Ostrołęce w rozmowie z ks. Marcinem Sobiechem opowiedział o tradycji Festynu Dworcowego, atrakcjach przewidzianych na niedzielę 11 czerwca, zespołach, które wystąpią, biegu kolejarzy i przejażdżce pociągiem.

Zapraszamy do wysłuchania:

Ks. Marcin Sobiech: Moim i państwa gościem jest pan Mirosław Rosak – tym razem przewodniczący komitetu organizacyjnego festynu, który odbędzie się już w sobotę, i powiem szczerze, że człowiek, który non stop patrzy jaka będzie w niedzielę pogoda, dlaczego?

Mirosław Rosak: Ta pogoda będzie bardzo ważna. Za wstawiennictwem oczywiście opatrzności, myślę, że będzie jak najlepsza a to dlatego, że na Placu Dworcowym, na terenie przyległym do dworca PKP, na skwerze kolejarzy będzie odbywał się już po raz kolejny festyn dworcowy, na który wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy.

Festyn dworcowy, to jest taka nazwa dość niesztampowa, bo zazwyczaj jest festyn rodzinny, czy festyn parafialny. Ale festyn dworcowy – dość oryginalna nazwa. Skąd pomysł?

Pomysł wziął się z konieczności, ale także z potrzeby. Konieczność wynikała z faktu, że kiedyś – wiele lat temu – organizowaliśmy festyn osiedlowy na terenie przyległym do zespołu szkół nr 3, przy ulicy Skowrońskiego na stacji, ale od momentu gdy na tym terenie zostały wybudowane boiska wielofunkcyjne Orlik, dzięki panu Januszowi Kotowskiemu – prezydentowi naszego miasta, radzie miasta – oczywiście organizacja tego festynu nie była możliwa. I wtedy zdecydowaliśmy w komitecie organizacyjnym, że ten festyn przeniesiemy w miejsce, które jest jak najbardziej dedykowane – można powiedzieć – takim festynom, powinno być dedykowane – a więc na Plac Dworcowy. I w ten sposób ten festyn zyskał nazwę: Festyn Dworcowy.

Ale to nie jest po raz pierwszy, tylko to już się wpisało w taką głęboką tradycję miasta, prawda?

Rzeczywiście, nasz festyn dworcowy wpisuje się nie tylko w tradycję naszego osiedla, ale również miasta. Mamy nadzieję, że powoli również i regionu. Cieszymy się, że z roku na rok odwiedza nas coraz większa ilość mieszkańców, nie tylko osiedla, Ostrołęki, ale również przyjeżdżają uczestnicy z terenów pozamiejskich.

Dworzec PKP, to jest takie miejsce troszeczkę dzisiaj dla wielu ludzi odległe, ponieważ no jednak ta podróż pociągami gdzieś jakby przechodziła może do lamusa dla wielu, bo łatwiej jest może samochodem wsiąść i dojechać. Ale myślę, że miejsce jest fantastyczne. Co przygotowaliście dla tych, którzy przybędą na dworzec, bo wiem, że są różne atrakcje, i te konkretnie związane z dworcem i ze stacją.

Przede wszystkim chciałbym bardzo podziękować za przyjęcie patronatu medialnego przez Radio Nadzieja, Głos Katolicki, oraz portal internetowy wzasięgu.pl. To dla nas bardzo ważne, by właśnie przez media katolickie również propagować tą kulturę – tą kulturę, która być może dla niektórych wydaje się bardzo prosta. Nie są to koncerty, które przyciągały by masę ludzi, ale z drugiej strony coraz większa popularność tego festynu świadczy o tym, że cieszy się on wielkim poparciem ze strony mieszkańców. Przygotowaliśmy bardzo wiele atrakcji. Trzeci rok już chyba z rzędu przygotowujemy dwie sceny. Pierwsza scena główna na terenie Placu Dworcowego, na której będzie odbywać się wiele koncertów – o nich za chwilę – i scena boczna. Ta scena w parku będzie ustawiona. Na tej scenie będą odbywały się różnego rodzaju pokazy taneczne, występy wokalne, pokazy zumby różnych szkół zajmujących się formowaniem sylwetki ciała, ćwiczeniami fitness, a więc tak naprawdę będzie bardzo, bardzo wiele. Wróćmy teraz do sceny głównej. Oczywiście zaczynamy o godzinie 12, kończymy tuż przed północą. Przygotowaliśmy ofertę, która jest kierowana do różnych grup wiekowych i o różnych zainteresowaniach. Naszym celem – jako organizatorów festynu – jest pokazanie różnych środowisk, dania możliwości zaprezentowania się tym środowiskom. Także na scenie głównej będą występowały zarówno przedszkolaki ze wszystkich ostrołęckich – przepraszam nie z ostrołęckich, z osiedlowych przedszkoli, a takich przedszkoli w tej chwili mamy trzy: jedno samorządowe i dwa publiczne. Będą występy uczniów zespołu numer trzy, ale będzie również miejsce na scenie dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej.

W kolejnej części rozmowy pan Mirosław opowiada o dalszym programie festynu; ks. Marcin Sobiech pyta o nagrody: co będzie można wygrać w loterii fantowej i w jaki sposób; w jaki sposób organizuje się taki festyn; oraz ile czasu zajęło przygotowanie tego festynu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 2 =