RN
TwitterFacebook

GD: Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce – Brakuje jasno określonych reguł dla funkcjonowania szpitali w walce z COVID-19

Sytuacja w szpitalach nie jest kolorowa. Zdarzają się porzucenia pacjentów przed szpitalem przez karetkę z sąsiedniego miasta, który nie miał nawet podejrzenia COVID-19. – Jest chaos organizacyjny, który utrudnia nam wszystkim pracę – mówi Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

Musimy sobie jasno powiedzieć, że tak naprawdę napina nam się ta atmosfera. Nie ma jakby jasno określonych pewnych reguł, bo mówimy o tym, że są szpitale jednoimienne. Że w każdej chwili możemy z nich korzystać. No system pokazuje, że tak to nie działa, bo są ci pacjenci u nas. 

Szpitale jednoimienne nie przyjmują pacjentów zakażonych koronawirusem, którym towarzyszą choroby współistniejące. Osoby te trafiają do innych szpitali na oddziały zakaźne, które są nieprzystosowane do leczenia np. chorób płuc. Zdaniem Pawła Natkowskiego, dyrektora Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce osoby, które przebywają w szpitalach jednoimiennych, a nie mają innych schorzeń powinni trafiać do szpitali zakaźnych, a  nie na odwrót.

– Szczególnie dotyczy to osób powyżej 60 roku życia, którym najczęściej towarzyszą choroby współistniejące. Oni powinni od razu trafiać do szpitali jednoimiennych, które są wysoko wyspecjalizowane do tego, żeby leczyć te schorzenia.

Zdarzają się też przypadki, gdzie pacjent z COVID-19 trafi do placówki, która jest na to nie gotowa.

– Na przykład nie są to szpitale zakaźne, a szpitale które w ogóle nie były szpitalami zakaźnymi, a leczyły pacjentów, bo nikt tych pacjentów nie chciał odebrać. Czystym przykładem jest Szpital Bródnowski w Warszawie, gdzie przez około dwóch tygodni byli pacjenci. Z tego, co jest mi wiadomo byli hospitalizowani pacjenci, a żaden ze szpitali jednoimiennych nie chciał przyjąć ich – mówi Natkowski. Ostatecznie pacjenci ze szpitala bródnowskiego trafili do placówki w Ostrołęce. 

Z Pawłem Natkowskim, dyrektorem Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce, rozmawiał Mateusz Święcicki:

Pozostałe rozmowy z cyklu „Gość Dnia” Radia Nadzieja”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *