RN
TwitterFacebook

GD: ppłk Tomasz Żyłka – Do woja marsz, do woja

W poniedziałek 3 lutego ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obowiązek stawienia się przed komisją wojskową spoczywa na mężczyznach rocznik 2001. Każdy, kto staje przed komisją, otrzymuje orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdolności do służby oraz książeczkę wojskową i jest wprowadzony do ewidencji wojskowej. Każdy, kto jest zdolny do służby wojskowej, w określonych sytuacjach może zostać powołany jako uzupełnienie armii zawodowej. Kwalifikacja wojskowa w różnych regionach kraju prowadzona jest w różnych terminach i potrwa do końca kwietnia.

W regionie łomżyńskim przeprowadzenie kwalifikacji spoczywa na barkach Wojskowej Komendy Uzupełnień i rozpocznie się 6 lutego Na pierwszy ogień pójdą młodzi mieszkańcy powiatu kolneńskiego.

– 10 lutego startuje powiat łomżyński, następnie 24 lutego powiat zambrowski, od 9 marca miasto Łomża i kończy kwalifikację wojskową Grajewo od 16 marca. Generalnie rzecz biorąc kwalifikacja na administrowanym terenie rozpocznie się 6 lutego i skończy 31 marca – mówi ppłk Tomasz Żyłka, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży.

Według danych, będących w dyspozycji WKU Łomża w regionie przed komisją wojskową stanie 1950 osób, w tym 46 kobiet.

– To są dane osób, które powinny się na kwalifikacje zgłosić, natomiast trzeba tutaj jeszcze rozpatrywać, że panie, które będą zainteresowane służbą wojskową mogą również wyrazić taki akces i stanąć do kwalifikacji wojskowej w formie ochotniczej – uzupełnia ppłk Żyłka

Tegorocznej kwalifikacji podlegają mężczyźni rocznik 2001, ale także urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, oraz urodzeni w latach 1999-2000, którzy zostali uznani przez powiatowe komisje wojskowe za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej.

Więcej o kwalifikacji wojskowej w rozmowie Pawła Zyskowskiego z ppłk Tomaszem Żyłką:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *