RN
TwitterFacebook

“Ginące Zawody” w Kadzidle [FOTO]

Przed nami ostatni dzień warsztatów etnograficznych w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Wydarzenie pozwala zachować od zapomnienia dawne profesje i specjalności mieszkańców Puszczy Kurpiowskiej.

Takie warsztaty służą przede wszystkim temu, aby zachować bardzo bogate i bardzo treściwe dziedzictwo przed zapomnieniem – mówi wiceprezes Związku Kurpiów Iwona Choroszewska – Zyśk. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że prezentowane tu zawody zaczynają zanikać, one giną. Dzięki temu, że udało nam się zgromadzić w Zagrodzie Kurpiowskiej tylu wspaniałych twórców ludowych, mamy nadzieję, że to nasze dziedzictwo zostanie zachowane i przekazane młodszym pokoleniom.

W warsztatach uczestniczą przede wszystkim uczniowie przedszkoli i szkół z powiatu ostrołęckiego.

Dzieci są bardzo zaciekawione tym, co się tutaj dzieje – mówi nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Pęksy w Laskowcu Anna Bałon. Uczniowie obserwują, zaglądają, podglądają, uczą się, sami próbują coś wykonać. Byliśmy już w kuźni, w wytłaczarni oleju, w chacie kurpiowskiej przy pieczeniu chleba i przy spichlerzu. Wszędzie coś się dzieje, w którą stronę byśmy się nie odwrócili znajdziemy coś ciekawego.

Uczestnicy warsztatów mogą skorzystać z czterdziestu różnych propozycji szkoleniowych.

Są z nami przedstawiciele wszystkich dziedzin twórczości ludowej – dodaje pani Iwona Choroszewska – Zyśk. Są plecionkarze, są garncarze, jest kowal, są rzeźbiarze. Mamy panie, które zajmują się plastyką obrzędową, czyli robią kwiaty z bibuły i wycinanki kurpiowskie.Panowie pokazują nam jak to kiedyś wyglądała praca bartników. Pieczemy chleb, robimy masło. Możemy wszystkiego posmakować, zrobić i zabrać ze sobą na pamiątkę.

Anna Sutuła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 5 =