RN
TwitterFacebook

Gmina Olszewo-Borki: Samorząd chce powołać Środowiskowy Dom Samopomocy

Gmina Olszewo-Borki zbiera zgłoszenia dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi, które skorzystałyby ze Środowiskowego Domu Samopomocy. Lista zainteresowanych jest warunkiem otrzymania dofinansowania na powstanie placówki. 

W gminie Olszewo-Borki, w miejscowości Zabiele-Wielkie, funkcjonuje obecnie placówka dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, jednak tylko nieletnich. O utworzeniu Środowiskowego Dom Samopomocy mówiła już wcześniej wójt gminy. Placówka ma być wsparciem dla dorosłych wykluczonych przez swoją niepełnosprawność.

– Dla osób dorosłych niepełnosprawnych w tej chwili nie posiadamy żadnej placówki. One w tej chwili siedzą w domach, a ten kontakt jest potrzebny. Chciałabym, żeby na co dzień mogli między innymi podejmować rehabilitacje, czy integrację ze środowiskiem osób zdrowych – mówiła Aneta Larent, wójt gminy Olszewo-Borki.

Na stronie gminy podane zostały wymagania, które musi spełniać osoba zgłaszana. Powinny być to:

  1. osoby przewlekłe psychicznie chore,
  2. osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym, a także osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, jeżeli jednocześnie inne zaburzenia, zwłaszcza neurologiczne,
  3. osoby wykazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej są zaliczane do zaburzeń psychicznych, z wyłączeniem osób czynnie uzależnionych od środków psychoaktywnych,
  4. osoby powyżej 18 roku życia.

Zgłoszenia dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi przyjmowane są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Olszewie-Borkach przy ul. Broniewskiego 13 w pokoju numer 3 do dnia 12 lutego.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *