RN
TwitterFacebook

Hubert Bojarski zagrał ku czci poległych [FOTO]

W siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce wystąpił bard, Huber Bojarski. Muzyk zagrał pieśni upamiętniające historię Polski i osób walczących z reżimem komunistycznym. Sala była pełna.

Sobota (02.03) była drugim dniem trzydniowego programu przygotowanego przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce organizowanego w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Występ muzyka przybliżył publiczności zmagania osób żyjących między innymi w czasie drugiej konspiracji niepodległościowej. – Dlaczego gram, to co gram i piszę to, co piszę? Wynika to chyba z tradycji rodzinnej, etosu który wyniosłem z domu – mówi Hubert Bojarski. Etosu Powstania Warszawskiego, drugiej konspiracji i pewnego mitu niepodległości, który został mi wszczepiony od dziecka. To sprawia, że historia Polski jest we mnie cały czas żywa i dlatego staram się pisać takie piosenki, a nie inne – dodaje artysta.

Zdaniem barda historia powinna być żywa i ma nadzieję, że swoją muzyką zarazi innych patriotyzmem. – Liczę na to, że słuchający tego typu piosenek młodzi i starsi, zatrzymają się i zastanowią nad dziejami tamtych osób. Historia cały czas w nas trwa, jest dla nas ważna i ma wpływ na to jak dziś żyjemy. Historia jest po prostu w nas.

Hubert Bojarski to muzealnik, rekonstruktor i autor wielu pieśni związanych z historią Polski. Szczególny nacisk kładzie na okres podziemia antykomunistycznego, ale w swoich pasjach zajmuje się również innymi epokami historycznymi, między innymi okresem powstania styczniowego.

Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zapowiada, że wydarzenia kulturalne w placówce będą odbywać się częściej. – Jest to dla nas debiut, jeśli chodzi o wydarzenia artystyczne w nowo otwartym obiekcie, bardzo cieszymy się, że Hubert Bojarski zaszczycił nas swoją obecnością. (…) Jesteśmy szczęśliwi, że sala jest zapełniona, jest mnóstwo ludzi, i że możemy włożyć małą cegiełkę w rozwój kulturalny naszego miasta. Już w najbliższą środę zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu “Muzealne Środy” na terenie naszego obiektu. Będziemy rozmawiać o historii naszych okolic, o żołnierzach podziemia antykomunistycznego, o ich walce i losie ich rodzin – zapowiada dyrektor Karczewski.

Spotkanie “Śladami Niezłomnych” zaplanowano w nowym obiekcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ulicy Traugutta 19 w najbliższą środę (06.03) o godzinie 18, wykład poprowadzi Jacek Karczewski.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven + ten =