TwitterFacebook

IV Etnosakralia kurpiowskie przeszły do historii [FOTO]

W niedzielę odbył się ostatni koncert tegorocznej edycji Festiwalu Etnosakralia Kurpiowskie. W kościele farnym w Ostrołęce wystąpił prof. Julian Gembalski. Zaprezentował on między innymi improwizacje na temat ludowych pieśni z terenu Kurpi.

Taki jest też temat przewodni festiwalu, żeby wydobywać na jaw i doceniać dorobek ludowy, który na Kurpiach był bardzo ważny – mówi prof. Julian Gembalski, wykonawca koncertu – Wydaje mi się, że opracowywanie tego służy propagowaniu tej muzyki. To jest dorobek, który zanika, bo trzeba powiedzieć, że pieśń ludowa dzisiaj uprawiana jest już tylko przez zawodowców.

Tegoroczny festiwal składał się z 11 koncertów. Odbywały się one w Ostrołęce, Lelisie, Dylewie, Myszyńcu i Kadzidle. Podczas nich można było wysłuchać muzyki klasycznej i kurpiowskiej wykonanej na organach, carillonie, czy tradycyjnych instrumentach chińskich.

Chcieliśmy wykorzystać potencjał muzyki regionalnej, która jest związana z sakrum. Owszem wiemy, że są pieśni kurpiowskie weselne, czy miłosne. Natomiast gdzieś w podtekście tkwi w nich głęboka religijność kurpiowska. I to nam się udało osiągnąć. Wykonawcy, których zaprosiliśmy bardzo trafnie dobierali program inspirując się naszymi tematami regionalnymi, ludowymi – mówił Piotr Gawroński, dyrektor Festiwalu Etnosakralia.

Podczas tegorocznego festiwalu odbywały się także edukacyjne koncerty organowe dla dzieci. Te zorganizowano w Ostrołęce, Kadzidle i Myszyńcu. Prowadził je dyrektor muzyczny festiwalu, Adam Tański.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *