RN
TwitterFacebook

Kadzidło centrum Polski, Europy [FOTO]

 Życie w małych miejscowościach i przyszłość polskiego rolnictwa. To były najważniejsze tematy które, poruszyli politycy Prawa i Sprawiedliwości na dzisiejszej konwencji która, odbyła się na Kurpiach.  Do Kadzidła (woj. Mazowieckie) przyjechali m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki. Konwencja ma być wsparciem dla małych i średnich gospodarstw rolnych, dla lokalnych hodowców zwierząt i dla małych producentów żywności- podkreślali politycy

W czasie trwającej obecnie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego PiS co tydzień w sobotę organizuje konwencje regionalne, ostatnia odbyła się w Gdańsku.

Kurpie to ziemia niezwykła i niezwykli ludzie. To idealne miejsce by powiedzieć o polskiej wsi. Naszym wspólnym dążeniem i nadzieją jest to, żeby polskie miasto i polska wieś żyły na tym samym poziomie – powiedział Jarosław Kaczyński, prezes partii Prawo i Sprawiedliwość.

Szef partii PIS w swym przemówieniu do zgromadzonych w Zespole Szkól Powiatowych w Kadzidle, zapowiedział, że Polska będzie „twardo zabiegać” o to, by tym razem dostała najwięcej ze wszystkich państw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Polskie rolnictwo to ogromny potencjał w szczególności zupełnie wyjątkowy w Europie potencjał odnoszący się do mniejszych i średnich gospodarstw, które mogą produkować zdrową żywność w sposób naturalny, której dzisiejsza Polska i Europa potrzebują. Europejskie wybory są także ważne, bo w UE „trzeba walczyć, zabiegać w sposób zdecydowany i umiejętny o interesy Polski, w tym przede wszystkim interesy polskiej wsi” -powiedział Jarosław Kaczyński.

Szczególnie ważna, jest wsparcie tych gospodarstw rolnych, które będą po pierwsze hodowały zwierzęta, które tu się rodzą, czyli „z własnego chowu” w oparciu o własną pasze, zapewniały zwierzętom tzw. dobrostan i w zamian za to otrzymywały bardzo poważne wsparcie”. Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej – dodaje.

Kolejny głos zabrał premier Mateusz Morawiecki.

– Zastanawiacie się, po co głosować w tych wyborach majowych do PE. Właściwe pytanie, które trzeba sobie zadać nie brzmi „po co?”, tylko „dla kogo?”. Dla kogo trzeba pójść głosować w tych majowych wyborach? Trzeba pójść dla was, dla polskich rolników, dla polskiej wsi. Jesteśmy częścią UE, stamtąd przyjmujemy prawo, dlatego trzeba głosować na takich przedstawicieli, którzy zadbają o to, żeby polskie prawo, które jest przyjmowane i niejako wzmacniane dodatkowo przez prawo europejskie, było jak najlepsze. Dla was, dla polskiej wsi, dla polskich rolników, a więc dla Polski, warto i trzeba koniecznie głosować w maju w wyborach do Parlamentu Europejskiego – powiedział szef rządu.

Przypomniał, że według GUS na wsi żyje 43 proc. polskiej ludności. PiS chce równości między polską wsią i miastami.

W ostatnich trzech latach eksport polskiej żywności wzrósł o 20 proc. Coraz więcej na tym eksporcie zarabiamy, 2 mld z drobiu, ponad 2 mld kasze, zboża i produkty przetworzone, ponad 2 mld słodycze i wyroby cukiernicze, a także 1,5 mld z wołowiny. W sprawie wołowiny w ciągu kilku tygodni odwrócono kryzysową sytuację. – Polskie mięso wołowe jest najlepiej przebadanym mięsem w Europie – dodał Premier podczas konwencji PiS w Kadzidle,

Na koniec zaprezentowano kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Obecni mogli zapoznać się z tradycjami, zwyczajami i kulturą kurpiowską.

 

EN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *