RN
TwitterFacebook

Koronawirus: Ostrołęcki szpital dementuje plotki o chorym pacjencie w placówce.

Ostrołęckie media obiegła informacja o potencjalnym przypadku pacjenta ze stwierdzonym koronawirusem w ostrołęckiej placówce. Dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce zaprzecza, aby jakikolwiek przypadek zachorowania na wirusa miał tam miejsce.  O zachowanie spokoju apeluje tez minister zdrowia. 

Pierwsze informacje o pacjencie, który podejrzewa zachorowanie na koronawirusa nasza redakcja otrzymała we wtorek (25.02.), jednak zgodnie z zaleceniami dyrektora poczekaliśmy na wyniki badań.

– Był to pacjent, który podróżował po świecie. Zgłosił się do sanepidu i określił swój pobyt w tamtych miejscach. Po wizycie u nas oczywiście zostały zrobione testy, ale już sama jego jednostka zdrowotna nie wskazywała, żeby były tam jakiekolwiek symptomy takiego zachorowania – informował nas dziś Paweł Natkowski, dyrektor MSS w Ostrołęce.

Wiadomo już, że pacjent koronawirusa nie ma, jednak ostrołęcka placówka jest gotowa na osoby zarażone tym wirusem.

– Oddział zakaźny sam w sobie jest przygotowany do przyjmowania pacjentów. To nie tylko grypa, różyczka, ale i o wiele poważniejsze przypadki. Oczywiście mówimy o takich przypadkach, które możemy hospitalizować, jeżeli to będzie już taka pandemia, która będzie obejmowała kilka tysięcy osób to trudno mówić, żeby szpital był przygotowany. Wtedy już wkraczają służby państwa i sztabu kryzysowego i one obejmują dany teren zarządzaniem kryzysowym. Jednak dla takich indywidualnych pacjentów nasz szpital jest przygotowany – wyjaśnia dyrektor Natkowski.

Minister Zdrowia: Nie ma żadnego powodu, żeby traktować ten wirus inaczej niż wirusy zakażeń górnych dróg oddechowych, które do tej pory mamy

Minister zdrowia Łukasz Szumowski na specjalnej konferencji zaprzeczył, jakoby do tej pory w Polsce stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem, choć, jego zdaniem, taki przypadek pojawi się w ciągu najbliższych dni.

Szumowski na wspólnej konferencji prasowej z szefem KPRM Michałem Dworczykiem zaapelował o spokojną, rzetelną ocenę sytuacji i unikanie wywoływania niepotrzebnych emocji.

– To kolejny apel, również do mediów, o utrzymanie spokojnego, racjonalnego podejścia, szczególnie w momencie, gdy ten wirus się pojawi – zaznaczył i podkreślił, że nie ma żadnego powodu, by traktować tego wirusa inaczej niż inne, wywołujące infekcje górnych dróg oddechowych. – On naprawdę nie spowoduje jakiejś drastycznej katastrofy, w naszej ocenie.

Zapewnił, że jeżeli będzie przypadek zakażenia koronawirusem w kraju, to informacja o tym zostanie niezwłocznie przekazana opinii publicznej.

Łukasz Szumowski poinformował także, że obecnie w polskich szpitalach przebywa z podejrzeniem zakażenia koronawirusem 47 osób. 55 osób jest objętych kwarantanną domową, a ponad 1570 – monitoringiem służb sanitarnych.

Mateusz Święcicki/IAR/red.pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *