RN
TwitterFacebook

Kurpiowskie kolędowanie i 20 lat współpracy Mazowsza i Muzeum Kultury Kurpiowskiej [FOTO]

Najpopularniejsze kolędy kurpiowskie rozbrzmiały w budynku Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. W “Kolędowaniu z Kurpiami ” uczestniczyli ostrołęccy seniorzy, chór “O La! La!”, miejscowi muzycy oraz kapela prowadząca pod kierownictwem Roberta Lipki. Wydarzeniu towarzyszyło podsumowanie współpracy z samorządem Mazowsza.

„Kolędowanie z Kurpiami” odbyło się w ramach projektu Mazowiecki Szlak Tradycji. Podczas spotkania warszawski zespół pod przewodnictwem kierownika ostrołęckiego chóru „O La! La!” – Roberta Lipki, zaprezentował najbardziej znane kolędy, wykonane po kurpiowsku. Wcześniej jednak grupa „Podsypka Kurpiowska” na scenie Muzeum Kultury Kurpiowskiej przedstawiła iście kurpiowską wigilię z takim też humorem. Jak mówi jedna ze śpiewających kolędy seniorektakie wydarzenie daje szansę na powrót do korzeni.

– Dla mnie szczególnie jest to bliskie. Ja urodziłam się na Kurpiach i ta mowa i śpiew, szczególnie teraz, kiedy już jestem starsza, jest dla mnie bardzo cenna i bardzo chętnie śpiewam i przypominam sobie dawne czasy. Może gdy człowiek jest młody, to chce się wyrwać skąd pochodzi, ale przychodzi taki czas, że chce pamiętać, chce wiedzieć i to bardzo sympatyczne, że możemy sobie tutaj przypomnieć dawne czasy – dodała

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „20 lat wspólnie”. Odkąd istnieje Samorząd Województwa Mazowieckiego, od tego czasu współpracuje on z Muzeum w Ostrołęce. Wystawa przedstawia inwestycje i wydarzenia, które MKK wspólnie z Mazowszem zrealizowało przez 20 lat współpracy.

Jestem przekonany, że te 20 lat, to świetny okres dla kultury na Mazowszu, a szczególnie dla Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Muzeum się rozbudowało, rozwinęło swoją wartość merytorycznie, udało się odnowić Pomnik Mauzoleum. Takie rzeczy pokazują, że Muzeum dzięki środkom z województwa mazowieckiego, dzięki funduszom europejskim rozwinęło swoją działalność i jestem przekonany, że mieszkańcy docenią to, co Muzeum robi dla Kurpiowszczyzny i całego regionu – mówił Mariusz Popielarz, dyrektor ostrołęckiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Na uczestników wydarzenia czekały również tradycyjne kurpiowskie specjały, takie jak fafernuchy, czy kozicowe piwo.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − 3 =