RN
TwitterFacebook

“Kurpiowskie Oscary” już pełnoletnie [FOTO]

Po raz osiemnasty odbyła się uroczysta gala wręczania tak zwanych kurpiowskich Oscarów. Kurpiki nie są przeznaczone tylko dla osób mieszkających na Kurpiach. Nagroda trafia w ręce ludzi, którzy działają nie zapominając skąd pochodzą.

Zaczęło się niewinnie – 15 grudnia 2001 roku w Lelisie na opłatku wigilijnym Związku Kurpiów. [..] Później były gale druga, trzecia, czwarta… i tak jest co roku i mam nadzieję będzie, dopóki świat i Kurpie istnieją – powiedział Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. – My Kurpie, obok wspaniałej historii i kultury mamy też niełatwe charaktery, wiemy o tym. Powiedzenia “zawzięty jak Kurp”, “uparty jak Kurp” to jedne z łagodniejszych, ale tylko dzięki upartości, tylko dzięki ciężkiej pracy przetrwaliśmy głody i chłody, wojny szwedzkie i niemieckie i trwamy w swojej kulturze na swojej ziemi do dzisiaj. A co do cech, obok tego, że mamy też pozytywy – nie wypada się chwalić – można się do nas przyzwyczaić lub nawet zakochać. Przekonało się o tym wielu tzw. “ptoków”, którzy na Kurpiach znaleźli swoje miejsce, bądź drugie połowy.

Podczas osiemnastej gali wręczania Kurpików zostało również wręczone odznaczenie honorowe “Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego dla Wiesława Kuskowskiego. Odznakę wręczył poseł Arkadiusz Czartoryski.

Patrząc na dekoracje na scenie mamy rok 2018. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Związkowi Kurpiów, za pracę która naprawdę wypełnia radość odzyskania 100-lecia odzyskania niepodległości. To takie organizacje jak Związek Kurpiów wypełniają polską niepodległość i wzbogacają naszą rzeczywistość. Realnie dbacie o polską kulturę – powiedział poseł Arkadiusz Czartoryski.

Kurpiki przyznawane są w 10 kategoriach. Jednak zazwyczaj, jak i w tym roku, laureatów było więcej.
Muzyka i taniec:
Alicja Serowik – wokalistka jazzowa, której debiutancka płyta “Do śe sajd” przedstawia tradycujne pieśni kurpiowskie w aranżacji jazzowej
Czesław Federewski, członek ludowego zespołu “Pod Borem”
Pracodawca:
Firma Agromasz z Ostrołęki
Promowanie regionu:
Elżbieta i Mirosław Żebrowscy prowadzący gospodarstwo agroturystyczne “Ela” w Wydmusach
Ochrona dziedzictwa kulturowego:
Cecylia i Wincenty Staśkiewiczowie – ludowi twórcy, słynący z wycinankarstwa,
Jarosław Cholewicki – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży
Edukacja regionalna:
Halina Cichoń – nauczycielka realizująca w szkole program nauki dialektu kurpiowskiego
Talent:
Anna Ceberek – kurpiowska wycinarka,
Grzegorz Łomacz – ostrołęcki siatkarz, który w 2018 roku reprezentował Polskę na mistrzostwach świata
Twórczość ludowa:
Krystyna Świder – znana i ceniona hafciarka i koronczarka z Kadzidła, która często prowadzi warsztaty i naucza fachu młode pokolenia
Nauka i pióro:
Małgorzata Urszula Laska – autorka książek dla dzieci, poetka i pisarka
Budzenie tożsamości:
Stanisława Ferenc – przewodnicząca Koło Gospodyń Wiejskich w Jednorożcu, kierownik folklorystycznego zespołu “Kurpie z Jednorożca”
Działalność publiczna:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − five =