RN
TwitterFacebook

Ławka Niepodległości już w Ostrołęce

Na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego w Ostrołęce stanęła Ławka Niepodległości. Ma ona upamiętniać setną rocznice odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pomysł chwalą ostrołęczanie. – Uważam, że takich inicjatyw powinno być więcej, ponieważ jest to bardzo potrzebne aby edukować społeczeństwo – powiedział nam pan Kacper.

Ławka wyposażona jest w funkcje multimedialne. Każdy kto kto na niej przysiądzie może odsłuchać trzech różnych dźwięków związanych z historią Ostrołęki i naszego kraju. – Pierwszy z nich to nagranie legionowego Marsza Pierwszej Brygady. Drugi to fragment depeszy marszałka Józefa Piłsudskiego o utworzeniu Państwa Polskiego – poinformował Wojciech Dorobiński, rzecznik prasowy Urzędy Miasta w Ostrołęce.

Trzeci fragment dotyczy udziału mieszkańców Ostrołęki i najbliższego regionu w Konfederacji Barskiej. Opowiada on również o wymarszu oddziałów dowodzonych przez gen. Madalińskiego, które wyruszyły wspomóc powstańców kościuszkowskich. Z tego dźwięku można też dowiedzieć się o bitwie pod Ostrołęką, która miała miejsce z 1931 roku. Była ona jedną z ważniejszych potyczek Powstania Listopadowego.

Ławki Niepodległości oprócz Ostrołęki staną też w 135 innych miastach.

AB

1 komentarz

  1. Mic Odpowiedz

    Taka ławeczka jest nie tylko w naszej diecezji w Ostrołęce, ale także i Wysokiem Mazowieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 − 6 =