RN
TwitterFacebook

Liturgia Męki Pańskiej w ostrołęckim sanktuarium [FOTO]

Wielki Piątek to czas, w którym wspominamy mękę i śmierć Chrystusa. To też jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Mszy świętej. W pełnej skupienia ciszy gromadzimy się na uroczystej Liturgii Męki Pańskiej. Zaprasza nas ona do rozważenia biblijnego opisu męki Chrystusa.

Prowadzący uroczystą liturgię w Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego, ks. Krystian Urbanek, podczas homilii podkreślił znaczenie Krzyża i zachęcał do ujrzenia w blasku prawdy pełni jego istoty.

– Zgromadziliśmy się, aby zrozumieć czym jest krzyż. I zobaczmy, że niejednokrotnie my nie chcemy krzyża w naszym życiu. My go unikamy – mówił ksiądz Krystian Urbanek. A jednak Krzyż, który mógłby się wydawać znakiem hańby i narzędziem śmierci, okazał się być znakiem zwycięstwa. Adorując go, nie wychwalamy cierpienia, lecz miłość. Bez niego historia zbawienia nie mogłaby się dokonać.

W Wielki Piątek Krzyż zajmuje centralne miejsce. Zasłonięty fioletowym suknem wznosi się przed ołtarz. Jest nie tylko wyrazem niewyobrażalnego cierpienia, ale przede wszystkim symbolem ogromu miłości Boga do ludzi.

W swojej homilii ksiądz Urbanek zwrócił uwagę na jednostronność ludzkich dążeń – pragniemy być zdrowi, spełnieni i szczęśliwi. A co jeżeli zamiast tego będzie smutek, porażka, nieszczęście. To co? Moi drodzy, nie unikniemy krzyża. Możemy tylko w pewien sposób się do niego ustosunkować – mówił. Tak jak bez cierpienia i śmierci Jezusa nie dokonałoby się Zmartwychwstanie, tak bez bólu i cierpienia w jednostkowym ludzkim życiu, niemożliwym byłoby doświadczenie pełni istnienia. W ten sposób doświadczenie własnego krzyża zbliża do Boga.

– Wielu z nas pamięta ostatnią drogę krzyżową św. Jana Pawła II. Pamiętamy ten moment, kiedy nie mógł uczestniczyć w liturgii w Koloseum, ale wtulony w krzyż łączył się z cierpieniami Chrystusa. To w tym momencie najlepiej można było zrozumieć Jego słowa: Miłości bez Krzyża nie znajdziecie, a Krzyża bez Miłości nie uniesiecie – mówił kapłan.

Najważniejszym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest właśnie adoracja Krzyża. Celebrans stopniowo odsłania jego ramiona i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje umieszczony w dostępnym i widocznym miejscu, tak, aby każdy mógł się przed nim pokłonić. Aż do Wigilii Paschalnej pozostanie on najważniejszym punktem w kościele.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *