RN
TwitterFacebook

Losy Niezłomnych w kinie Jantar [Foto]

Festiwal filmowy pod tytułem „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” odzwierciedlił zmagania żołnierzy polskich działających po 1944 roku. Na ekranie kina w Ostrołęce świadkowie wydarzeń znakomicie zobrazowali historię niezłomnych. Hieronim Rogiński o pseudonimach „Róg”, a wcześniej „Cień” był jednym z głównych bohaterów. „Bardzo podobał mi się jego pierwszy pseudonim ­- „Cień” – Walcz z cieniem, cienia nie pokonasz…”­– mówił bratanek Rogińskiego w fragmencie filmu pod tytułem  „Zwykli bohaterowie północne Mazowsze w ogniu”.

Chcieliśmy przedstawić młodzieży historię niektórych niezłomnych. Są bardzo różne opinie na ten temat, a dzięki filmom widzowie sami będą mogli ocenić. Chcemy również w taki sposób uhonorować niezłomnych tymi filmami – mówił Andrzej Janusiewicz ze stowarzyszenia Umbrella.

Młodzież mogła zobaczyć  filmy odzwierciedlające działania żołnierzy walczących z ówczesnym systemem politycznym. W ocenie filmów uczniowie byli zgodni.

Pokaz filmowy bardzo mi się podobał, bo można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji np. o poszukiwaniu szczątek Inki; Ogólnie filmy dotyczyły żołnierzy, walki o niepodległość i tego co dla nas jest najważniejsze w życiu – mówią uczniowie z Ostrowi Mazowieckiej.

Po projekcjach filmowych miała miejsce gala wręczenia statuetek „Sygnetów Niepodległości” oraz „Drzwi do wolności”, które przyznano świadkom historii w walce o Polskę.

„Sygnety Niepodległości” otrzymali następująco:
kpt. Franciszek Chrostowski ps. „Mały”
kpt. Ryszard Karwacki ps. „Muk”
sierż. Stefan Kownacki ps. „Gołąb”
por. Józef Dąbrowski ps. „Prędki”
Czesław Borucki (odebrał syn)
mjr Antoni Zienkiewicz ps. „Cichy”
mjr Tadeusz Zakrzewski ps. „Kaczeniec”
por. Antoni Jankowski ps. „Rysiek”
Leonard Napiórkowski ps. „Leszek” (odebrała córka)

Natomiast „Drzwi do wolności” otrzymał Józef Głażewski za pielęgnowanie pamięci o rozstrzeleniach w Łodziskach pod Ostrołęką.

Zakończeniem spotkania był koncert Lecha Makowieckiego. Głos zabierał także reżyser Arkadiusz Gołębiewski twórca filmów „Sny stracone, sny odzyskane” i „Dzieci kwatery Ł”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *