RN
TwitterFacebook

Marszałek o pomyśle prezydenta Ostrołęki w sprawie centrum medycznego

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego był w środę (20.02) z wizytą w Ostrołęce. Spotkanie z dziennikarzami było prowadzone w konwencji luźnej rozmowy, dlatego poruszanych zostało wiele tematów. Jednym z nich było przekazanie samorządowi Ostrołęki nieruchomości po starym szpitalu przy ulicy Sienkiewicza.

Mazowsze nie chce, żeby budynek po byłej placówce zdrowia uległ zniszczeniu. Odkąd oddziały przestały tam funkcjonować, w urzędzie marszałkowskim szukano pomysłu na jego zagospodarowanie. Nieruchomość chciało przejąć kilka firm i organizacji pozarządowych, jednak nie były one w stanie zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest ogromny wkład pieniężny w nieruchomość. Marszałek Struzik uważa, że miasto może pozyskać obiekt na bardzo korzystnych warunkach, jednak musi mieć na to konkretny pomysł.

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik pomysł ma. Chciałby, żeby w miejscu starego szpitala powstał wielofunkcyjny kompleks medyczny, w którego skład wchodziłoby między innymi hospicjum stacjonarne oraz inne placówki dedykowane osobom potrzebującym opieki.

Podczas rozmów prowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i włodarza miasta ustalono, że samorząd Ostrołęki postara się skonstruować program rewitalizacji, który obejmie wykorzystanie budynku.

– Miasto musi znaleźć środki finansowe, aby stworzyć z tego budynku taki kompleks – powiedział Adam Struzik. – Zachęcam prezydenta, aby miał wizję docelową tej przestrzeni. Zakładam, że może tam być hospicjum, mogą być domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, domy dla seniorów. Może to być bardzo nowoczesna i funkcjonalna placówka. Oczywiście wymaga to wyremontowania i zmodernizowania przestrzeni przy użyciu nowych technologii. Środki można pozyskać z organów zewnętrznych. Programy rewitalizacyjne właśnie temu służą i myślę, że w nowej perspektywie, która powinna zacząć się w roku 2021, może z lekkim poślizgiem, będą też pieniądze na rewitalizacje w przestrzeni miejskiej. Jeśli pan prezydent i władze miasta Ostrołęki chcą się zmierzyć z tym problemem to oczywiście będziemy pomagali – deklarował marszałek Struzik.

Rozmowy o możliwości pozyskania przez miasto budynku po starym szpitalu, zaczęły się kiedy prezydent Łukasz Kulik, bez uprzedzenia wypowiedział umowę Caritas Diecezji Łomżyńskiej na dzierżawę gruntu po starej komendzie policji, gdzie miało powstać stacjonarne hospicjum. Projekt był przygotowany, a dyrektor łomżyńskiej Caritas zapewniał, że prace budowlane ruszyłyby już w tym roku. Włodarz miasta odmówił przekazania nieruchomości zauważając przy tym, że placówka w miejscu starego szpitala byłaby lepszym pomysłem. Przy obecnym stanie budżetu Ostrołęki i prawie żadnej możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych do roku 2021, wybudowanie centrum medycznego przy ulicy Sienkiewicza jest jednak mało prawdopodobne podczas tej kadencji prezydenta miasta.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *