TwitterFacebook

Mazowieckie. Ponad 7,4 tysiące kilometrów połączeń autobusowych zostanie uruchomionych

240 połączeń lokalnych o łącznej długości 7 420,8 kilometrów będzie mogło zostać uruchomionych dzięki Funduszowi Rozwoju Przewozów Autobusowych w województwie mazowieckim. Samorządy złożyły łącznie 40 wniosków.

Fundusz ma być receptą na wykluczenie wszystkich mieszkańców małych miejscowości, którzy mają problem z komunikacją przez brak połączeń autobusowych.

Zdecydowanie chodzi najbardziej o osoby starsze, pracujących w innej miejscowości oraz o nastolatków, którzy muszą dojechać do szkoły, a nie mają takiej możliwości. Często od miejsca zamieszkania do przystanku niektórzy muszą przejść nawet 4 kilometry a mamy przecież XXI wiek – mówił podczas wczorajszej (27.08) konferencji prasowej wicewojewoda mazowiecki, Sylwester Dąbrowski. Namawiamy wszystkich, aby nie korzystali z samochodów i dbali o środowisko, jednak nie da się tego robić w takich sytuacjach. Rozwiązaniem tego typu problemów ma być właśnie ten fundusz – dodał.

Fundusz Przewozów Autobusowych przewiduje udzielenie dopłaty do jednego wozokilometra na reaktywowanych i nowo uruchomionych liniach komunikacyjnych. Przystąpiło do niego 19 powiatów oraz 21 gmin z całego Mazowsza.

Zgłoszenie Starostwa Powiatowego w Ostrołęce obejmuje 10 kursów o łącznej długości 277 kilometrów. Jak twierdzi Stanisław Kubeł, starosta powiatu – celem było połączenie odseparowanych od siebie miejscowości.

Staraliśmy się objąć wszystkie gminy na północy i południu powiatu, aby stworzyć siatkę połączeń między gminą i powiatem oraz między powiatami. Zaproponowaliśmy pięć dość długich tras, które w odpowiedni sposób, łączą ze sobą odległe punkty. Osiągnęliśmy zamierzony cel – podkreślił Stanisław Kubeł.

Do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych zgłosiły się również między innymi Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej (25,1 km), Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim (42 km) oraz Starostwo Powiatowe w Wyszkowie (51 km). Łączny koszt realizacji wszystkich złożonych wniosków szacowany jest na ponad 2,6 mln złotych.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *