RN
TwitterFacebook

Mazowsze: Województwo przeznaczy ponad 3,5 milionów złotych dla subregionu ostrołęckiego

Remont zabytków w subregionie ostrołęckim, wymiana pieców w gminie Myszyniec oraz budowa tężni solankowej w gminie Rzekuń – na te cele Mazowsze przeznaczyło ponad 3,5 milionów złotych. Spotkanie członków zarządu województwa mazowieckiego z beneficjentami odbyło się 13 września. 

Na remonty i konserwacje 83 mazowieckich zabytków Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył w sumie 6 milionów złotych. W subregionie ostrołęckim wsparcie dostało 12 obiektów, głównie sakralnych. Dofinansowane działania to między innymi odrestaurowanie malowideł w krużgankach w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce oraz remont elewacji w ostrołęckim kościele Farnym.

Te środki – jak często słyszymy – są ostatnim ratunkiem dla mazowieckich zabytków. – mówiła podczas dzisiejszego przyznania dofinansowania Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Poniżej lista wspartych zadań:

– prace remontowe zabytkowego podziemia – dworek w Przystani (gmina Olszewo-Borki) – 50 000 zł;
– II etap prac remontowo-konserwacyjnych – kościół pw. św. Stanisława Kostki w Rostkowie – 80 000 zł;
– remont stropu i tynków wewnętrznych – kościół pw. Najświętszego serca Jezusowego w Lipnikach – 170 000 zł;
– wykonanie elewacji południowej – kościół w Sieluniu 40 000 zł;
– prace konserwatorskie przy odnowieniu elewacji – kościół pw. św. Michała Archanioła w Czarni – 60 000 zł;
– remont ii konserwacja elewacji – kościół pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce – 140 000 zł;
– remont konserwatorski wieży – kościół pw. św. Bartłomieja w Andrzejewie- 80 000 zł;
– prace przy stolarce okiennej – drewniany kościół św. Anny w Łysych – 54 000 zł;
– prace restauratorskie malarstwa ściennego krużganków oraz montaż instalacji przeciwpożarowej – sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce – 20 000 zł;
– konserwacje elewacji frontowej – kościół w Zuzeli – 80 000 zł;
– kontynuacja remontu elewacji kościoła oraz wież widokowych – kościół w Wąsewie – 60 000 zł
– roboty remontowo-konserwatorskie – kościół w Kleczkowie – 40 000 zł.

Do mieszkańców gminy Myszyniec na wymianę pieców trafiło w sumie 800 tysięcy złotych. Środki pochodzą z funduszy Unii europejskiej w ramach programu Redukcja Emisji Zanieczyszczeń Powietrza. Dofinansowanie ma być receptą na dla osób, których nie stać na włączenie się w ochronę środowiska. – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

– Wielu mieszkańców Mazowsza mówi, że chętnie włączyłoby się w ochronę powietrza, ale nie mają na to środków. Dlatego my znaleźliśmy pieniądze po to, aby można było spokojnie wymieniać te najgorsze nośniki ciepła – twierdzi Janina Ewa Orzełowska.

Kolejne wsparcie dla mieszkańców Mazowsza otrzymała Gmina Rzekuń. Mająca powstać tam tężnia solankowa dostała 1.8 miliona złotych dofinansowania. Wsparcie przyznano w ramach Instrumentu zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. Swój udział w budowie tężni w gminie Rzekuń mają również miasto Ostrołęka i powiat ostrołęcki którzy przeznaczyli wspólnie około 550 tysięcy złotych. Razem ze wsparciem otrzymanym od Mazowsza daje to 80% całkowitych kosztów budowy.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 5 =