RN
TwitterFacebook

Mieszkańcy gminy Czerwin zapoznali się ze zwyczajami Kurpiów [FOTO]

Mieszkańcy gminy Czerwin mieli okazje zobaczyć jak dawniej wyglądała wigilia i pierwsze dni świąt Bożego Narodzenia na Kurpiach. W Gminnym Ośrodku Kultury w Czerwinie młodzi artyści z zespołu „Podsypka Kurpiowska” odegrali inscenizację inspirowaną opowieściami mieszkańców regionu.

W wigilię był post ścisły, dopiero na wieczerzy można było coś zjeść. Po niej wszyscy szli na pasterkę, nieraz ludzie mieli po kilka kilometrów, to jechali furmankami, konno. Jak wrócili z kościoła do domów, wtedy najbliżsi się schodzili i ludzie świętowali – mówi Jan Karczewski, jeden z twórców inscenizacji.

Po inscenizacji Bożego Narodzenia na Kurpiach, kobiety z klubu seniora w Czerwinie śpiewały kolędy. W trakcie wydarzenia ogłoszono także wyniki konkursu dla dzieci na szopkę Bożonarodzeniową. Jury uznało, że wszystkie prace wykonane są na bardzo wysokim poziomie i przyznało wszystkim uczestnikom równorzędne nagrody.

Organizatorzy wydarzenia chcieliby aby przybrało ono charakter cykliczny i było organizowane co roku.

Marzy mi się aby każdego roku zapraszać inne grupy regionalne. My nie znamy zwyczajów na przykład Kaszubów, czy Górali. Mieszkamy blisko Kurpi i nie wszyscy wiedzą także jakie zwyczaje mają Kurpie – mówi Jadwiga Kowalczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czerwinie

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *