RN
TwitterFacebook

Mieszkańcy Ostrołęki sprawdzali, czy nie grozi im cukrzyca

Do miasta przyjechał wczoraj (18.01) specjalny diabetobus, który przez osiem godzin badał poziom cukru we krwi. Badania w Ostrołęce są częścią większej akcji profilaktycznej. W jej ramach w busie przebadać będą mogli się mieszkańcy ponad 100 miast. Co prawda w Ostrołęce u nikogo nie wykryto cukrzycy, ale w innych miastach takie diagnozy się zdarzały.

W takich przypadkach odsyłamy uczestnika badań do lekarza rodzinnego, żeby na czczo zbadać cukier w przychodni – mówi Kamil Wiewióra, pracownik firmy przeprowadzającej badania w Ostrołęce – Zdarzają się pacjenci, którzy podczas badań dowiadują się, że są chorzy. W Ostrołęce takich przypadków nie było. Zjawiło się kilku diabetyków aby skontrolować poziom cukru.

Spytaliśmy uczestników badań co sądzą o tego typu akcjach. Takie badania są ważne. Oboje z mężem mamy ryzyko cukrzycy. Mój brat choruje, męża brat choruje. Po za tym jesteśmy już w takim wieku, że powinniśmy robić sobie badania – mówi pani Krystyna.

Jak ważne są badania profilaktyczne może świadczyć fakt, że osoby które nie wiedzą, że są chore mogą doprowadzić swój organizm do różnego rodzaju powikłań. Jednym z nich może być hipoglikemia.

Bardzo niebezpieczny jest stan, kiedy ta osoba wpadnie w tak zwaną śpiączkę hipoglikemiczną. Wtedy jedyną pomocą jest wezwanie zespołu ratownictwa medycznego – wyjaśnia Bartłomiej Domian, ratownik medyczny.

Oprócz sprawdzania poziomu cukru mieszkańcy Ostrołęki mogli również zbadać sobie ciśnienie i sprawdzić, czy mają prawidłową masę ciała. Podczas akcji profilaktycznej w Ostrołęce przebadało się ponad 30 osób.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *