TwitterFacebook

Minister Sasin o budowie Elektrowni C: To inwestycja rodząca problemy

„To inwestycja rodząca problemy” – w taki sposób o Elektrowni C w Ostrołęce wypowiedział się dziennikowi.pl Jacek Sasin. W wywiadzie wicepremier wskazuje też duży nacisk unii europejskiej na odejście od węgla państw członkowskich. Inwestycji broni ostrołęcki poseł Arkadiusz Czartoryski.

– Na tyle jest infrastruktura już tutaj potężnie zbudowana, że odwrotu od tej inwestycji nie ma. Natomiast, co do rodzaju paliwa, rzeczywiście otoczenie się zmieniło. Jeżeli decyzja będzie taka, że zmiana jest z węgla na gaz, no to ja jestem zadowolony, bo będzie jeszcze czyściej po prostu – mówi poseł Czartoryski. 

Poseł PiS jako nowe źródło finansowania wskazuje możliwość pozyskania pieniędzy na zmianę technologii w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Jak twierdzi Czartoryski, konkretne decyzje w tej sprawie powinny zapaść w najbliższym czasie:

– Moim zdaniem decyzja powinna być dosyć szybko podjęta, bo jak wiemy budowa trwa, więc odpowiedź powinna paść dosyć szybko. Myślę, że to jest kwestia raczej nie miesięcy, a  tygodni. Powinna być odpowiedź i zakończenie tych spekulacji. 

Zamiana sposobu ogrzewania z węgla na gaz w powstającej elektrowni zależy w dużej mierze od potencjalnego kupna Energii przez PKN Orlen. Paliwowy gigant od początku nie był zwolennikiem węgla. 

Głos w sprawie zabrał dzisiaj (11.02.) pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. W rozmowie z IAR powiedział, że kwestia paliwa dla elektrowni Ostrołęka C jest dyskutowana. Ostateczna decyzja nie została podjęta. Powinna zapaść wkrótce.

Poinformował też, że są w tej sprawie prowadzone konsultacje i rozmowy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Podkreślił, że elektrownia w tym regionie Polski jest konieczna. – Pytanie brzmi nie czy w Ostrołęce będzie elektrownia, tylko rzeczywiście co będzie w niej paliwem, i ta decyzja nie jest ostatecznie podjęta – wyjaśnił.

Naimski pytany, czy ewentualna zmiana paliwa na gazowe oznaczałaby opóźnienie realizacji tej inwestycji, odpowiedział, że istnieje takie niebezpieczeństwo. Dodał jednak, że elektrownię gazową buduje się szybciej niż węglową.

W ubiegłym roku spółki Enea i Energa zawarły porozumienie dotyczące finansowania projektu budowy nowego bloku węglowego – planowanej elektrowni Ostrołęka C w Ostrołęce o mocy 1 000 megawatów brutto.

Mateusz Święcicki/red. pg/IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *