RN
TwitterFacebook

Misterium “Męki św. Maksymiliana“ w kościele Zbawiciela Świata w Ostrołęce [FOTO]

Skupienie i zadumę można było zobaczyć na twarzach mieszkańców Ostrołęki oglądających misterium sceniczne “Męki św. Maksymiliana“. Spektakl odbył się (06.11) po Mszy świętej wieczornej w kościele pod wezwaniem Zbawiciela Świata. Mieszkańcy Ostrołęki mogli zobaczyć ostatnie chwile życia świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

– Celem misterium jest przedłużenie działalności o. Maksymiliana. Kiedy on pracował chciał zdobyć cały świat dla Chrystusa. Chciał, żeby w każdym kraju był taki ośrodek jak Niepokalanów, który pracuje dla chwały Bożej, dla niepokalanej. Chcemy żeby przez naszą działalność ludzie poznali o Maksymiliana – mówi brat franciszkanin, Krzysztof Dzido.

Misterium rozpoczęło się od krótkiego wstępu na temat świętego Maksymiliana i spektaklu. Następnie bracia zakonni z Niepokalanowa przedstawili ostatnie sześć miesięcy życia o. Maksymiliana zaczynając od drugiego aresztowania, jego pobytu w więzieniu na Pawiaku, życiu w obozie w Auschwitz i w końcu śmierci głodowej w bunkrze.

– Refleksja musi być. To nie jest teatr to jest misterium. Kazimierz Braun napisał to misterium na wzór pasji Pana Jezusa. I My chcemy żeby każdy oglądający z tego coś wyniósł. Bo nie może być tak jak w kinie, oglądamy i zapominamy. Ta pasja, ten dramat musi zapaść w naszych sercach – dodaje brat Dzido.

Całość misterium dopełniały obrazy związane z życiem o Maksymiliana wyświetlane na wielkim kilkumetrowym ekranie i muzyka Fryderyka Chopina oraz Krzysztofa Pendereckiego.

Po zakończeniu misterium porozmawialiśmy z widzami na temat tego jak oni odebrali ten spektakl. – Była jakaś refleksja, zastanowienie na tym co on zrobił i nad tym co my powinniśmy robić w takim życiu codziennym jako chrześcijanie – mówi pani Ania. Natomiast pani Katarzyna uważa że – to taki przykład dla mnie, dla nas żeby w takich sytuacjach ciężkich dla nas, takich problematycznych żeby był pokój w sercu.

Misterium sceniczne powstało na podstawie tekstu Kazimierza Brauna i reżyserii i oprawy medialnej stworzonej przez Annę Osławską.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight + 16 =