RN
TwitterFacebook

Mniej formalności, więcej medycyny. Elektroniczne zwolnienia lekarskie obowiązkowe od 1 grudnia

Gabinety lekarskie czekają duże zmiany. Od 1 grudnia żaden pacjent nie otrzyma już od lekarza papierowego zwolnienia lekarskiego, a wyłącznie elektroniczne. Dokument zaraz po wystawieniu w systemie informatycznym zostanie przekazany automatycznie zarówno do pracodawcy, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Elektronicznego zwolnienia lekarskiego nie trzeba już dostarczać do pracodawcy. W zdecydowanej większości przypadków jest tak, że pacjent zaraz po otrzymaniu informacji o tym, że zostało wystawione elektroniczne zwolnienie lekarskie, może już po prostu jechać do domu i chorować – mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Już teraz do mazowieckich placówek ZUS tygodniowo wpływa prawie 55 tys. takich zwolnień. Lekarze chętnie korzystają z formy elektronicznej, jednak w niektórych przypadkach nadal konieczne jest osobiste dostarczenie formularza do pracodawcy.

By elektroniczne zwolnienie lekarskie trafiło do pracodawcy, musi on mieć założone konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Taki obowiązek ciąży na firmach, które zgłaszają do ubezpieczeń więcej niż 5 osób. Konto mogą założyć jednak wszyscy płatnicy, także mniejsi. To właśnie dzięki PUE pracownik nie musi pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do pracodawcy lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu. Natomiast jeżeli pacjent pracuje w firmie, której szef nie ma PUE, to lekarz zobaczy to w systemie. Wydrukuje wtedy zwolnienie, które należy dostarczyć pracodawcy. ZUS otrzyma więc zwolnienie elektronicznie, natomiast pracodawca – wydruk.

Plusem nowego rozwiązania jest też fakt, że nie trzeba już będzie pamiętać NIP-u pracodawcy. W przypadku e-zwolnienia wystarczy PESEL. Lekarz zyska dzięki niemu dostęp do wszystkich informacji, które będą dostępne w systemie.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie w wielu gabinetach są już wystawiane od stycznia 2016 roku.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *