RN
TwitterFacebook

Muzeum Kultury Kurpiowskiej uczciło rocznicę bitwy pod Ostrołęką [FOTO]

W ramach obchodów rocznicy bitwy pod Ostrołęką, w Pomniku Mauzoleum na Fortach Generała Józefa Bema, odbył się wykład autorstwa prof. Tomasza Strzeżka. Autor poprowadził prelekcję zatytułowaną „Wyprawa na gwardie – stracona szansa powstania listopadowego?”. W swoim wystąpieniu odniósł się do tego jakie korzyści mógł przynieść atak na elitarne oddziały carskie oraz wyjaśnił jakie znaczenie miała bitwa o Ostrołękę dla dalszego przebiegu powstania listopadowego.

To na pewno nie jest jedna z największych bitew, ale ma takie przełomowe znaczenie moralne – mówi prof. Tomasz Strzeżek – Przede wszystkim skompromitował się Skrzynecki i że został na stanowisku dowódcy świadczy o słabości systemu politycznego jaki funkcjonował w czasie powstania. W tej bitwie straciliśmy trochę dobrych, wyszkolonych żołnierzy. Podstawą polskiej armii powstańczej był dawny żołnierz jeszcze z przed 29 listopada (1830 roku – dop. red.). I niestety na tym polu ponieśliśmy straty.

Kolejnym punktem obchodów rocznicy była uroczysta Msza Święta, która odbyła się w Pomniku Mauzoleum. Odprawiono ją w intencji poległych w bitwie o Ostrołękę żołnierzy. Uczestnicy wydarzenia uważają, że ważne jest pamiętanie o takich bitwach i o osobach, które przelały w nich krew za ojczyznę.

Oni przelewali krew, za wolność naszego kraju, niepodległość, dlatego powinniśmy o nich pamiętać – mówi Paweł Staniszewski, jeden z uczestników rocznicy.

W tym roku przypada 186 rocznica bitwy pod Ostrołęką.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *