RN
TwitterFacebook

Myszyniec: Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed pomnikiem Ofiar Represji Okresu Hitlerowskiego i Stalinowskiego. W wydarzeniu uczestniczyły między innymi poczty sztandarowe: Armii Krajowej, Rycerzy Kolumba, harcerzy i członków stowarzyszenia „Strzelcy Kurpiowscy”.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej na Mszę św. sprawowaną w intencji Żołnierzy Wyklętych. 

Wygłaszający kazanie ksiądz Zbigniew Jaroszewski nawiązał do historii żołnierzy niezłomnych, ich zaangażowaniu w walkę z okupantem sowieckim i narzucona obcą ideologią. 

Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia przenieśli się do Centrum Kultury Kurpiowskiej, gdzie zorganizowano wystawę pod tytułem „Powiat Ostrołęcki w walce z dwoma okupantami – historia walk zbrojnych i konspiracji niepodległościowej skierowanych przeciwko okupantowi niemieckiemu oraz sowieckiemu i władzy komunistycznej w latach 1939 – 1953″.

Wydarzeniu towarzyszyła zaduma, refleksja nad losem bohaterów, którzy tak naprawdę każdego dnia musieli walczyć nie znając dnia ani godziny taka jest nasza historia, historia to tożsamość pamięć – mówi major Bogdan Zdrojewski zastępca komendanta WKU w Ostrołęce.

Wystawę zorganizowano przy współpracy z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Gminą Myszyniec oraz radą Rycerzy Kolumba im. Św Marcina w Myszyńcu. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających przez tydzień czasu.

EN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *