RN
TwitterFacebook

Myszyniec: Urna z ziemią z „Łączki” wmurowana w pomnik [FOTO]

Tłumy mieszkańców powiatu Ostrołęckiego uczestniczyło w symbolicznej uroczystości wmurowania urny w pomnik AK-WiN-NZW w Myszyńcu. Jest to kolejny przejaw pamięci o Żołnierzach Wyklętych, którzy jeszcze długo po wojnie walczyli o wolność.

Chowamy dzisiaj ziemie z „ Łączki”. To jest ten moment, kiedy powinniśmy zadać sobie pytanie: Czym „łączka” jest dla nas Polaków? To jest święta ziemia przesiąknięta krwią polskich bohaterów, zamordowanych przez komunistów wiele lat temu. „Łączka” to jednak przede wszystkim zwycięstwo dobra, prawdy nad złem i fałszem. Zwycięstwo ofiar nad oprawcamimówił podczas uroczystości prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Pamiętamy o bohaterach, pamiętamy o żołnierzach wyklętych z Kurpi. O dziś ta „Łączka” jest również tu w Myszyńcu. Jest to dowód pamięci nas współczesnych o Polskich bohaterach.

Wmurowanie urny z ziemią z warszawskiej Łączki jest szczególna dla mieszkańców Myszyńca. To mieszkańcy m.in. tej ziemi walczyli jeszcze długo po II Wojnie Światowej.

Jest to przypieczętowanie tego, że ci żołnierze, którzy w latach powojennych zostali aresztowani, zamordowani i wrzuceni do zbiorowych grobów nareszcie zwyciężają. Zwyciężają ich idee i pamięć o nich. Pamiętamy również o tych, którzy walczyli w tych okolicach mówił Mieczysław Olender z Towarzystwa Ochrony Kurpiowszczyzny, który był inicjatorem uroczystości.

Urna z ziemią z „Łączki” została wmurowana w pomnik AK-WiN-NZW. Uroczystość odbyła się pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.

Sebastian Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *