RN
TwitterFacebook

“Nadzieja w regionie” odwiedziła Muzeum Kultury Kurpiowskiej W Ostrołęce

Dziś Radio Nadzieja gościło w wyjątkowym miejscu. Swoje Drzwi otworzyło przed nami Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Przez cały dzień goście ks. Marcina Sobiecha opowiadali o zbiorach muzealnych oraz o obecnych i przyszłych wystawach.

Pierwszym gościem gościem w naszym terenowym studiu mieszczącym się przy placu Generała Józefa Bama 8 była Pani Grażyna Talarek, która opowiadała o działalności promocyjnej i edukacyjnej muzeum, takich jak gra miejska czy warsztaty plastyczne, które odbywają się w muzeum i są adresowane zarówno do dzieci jak i dorosłych. Tematem rozmowy były również zbiory muzeum, które są ogromne i zawierają nie tylko artefakty z Kurpi Zielony, ale również z wielu okresów historycznych na czele   powstaniem listopadowym, które dotknęło Ostrołękę w szczególny sposób. Zbiory muzeum liczą obecnie ponad 15 tysięcy muzealiów i ponad 9 tysięcy książek. Wśród nich jest bogata kolekcja obrazów takich malarzy jak: Zofia Stryjeńska, Eugeniusz Zak , Vlastimil Hofman czy Rafał Malczewski oraz artystów malarzy związanych z regionem ostrołęckim.

Następnym gościem księdza Marcina Sobiech była Pani Barbara Kalinowska, wicedyrektor muzeum, która streściła naszym słuchaczom wystawy stałe, które możemy podziwiać w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. szczególną uwagę w rozmowie zwrócono na działalność Romualda Zerycha, który był wybitnym polskim artystą a którego dzieła możemy podziwiać w całym kraju, w tym również w Ostrołęce.

Naszymi rozmówcami byli również pani Agnieszka Kowalewska, która opowiadała o etnodizajnie oraz o roli tradycyjnych ozdób z Kurpi Zielonych a przede wszystkim wycinance oraz Krzysztof Augustyniak, który opowiedział o powstaniu listopadowym i pomniku Mauzoleum.

Naszą transmisje zakończyła rozmowa z Paniami Joanną Zyśk oraz Anetą Żebrowską. Panie opowiadały o najnowszej wystawie czasowej na temat II wojny światowej, którą oglądać można do grudnia oraz o Ostrołęckim Roku Wiktora Gomulickiego.

Zapraszamy naszych radio słuchaczy na następne audycje z cyklu “Nadzieja w regionie” które będą rozpoczynały się w każdy czwartek o 9:30 na naszej antenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − thirteen =