TwitterFacebook

Obchody Święta Niepodległości w II Liceum w Ostrołęce [FOTO]

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce uczcili Święto Niepodległości. W ramach obchodów w hali Widowiskowo – Sportowej im. Arkadiusza Gołasia zorganizowano uroczystą akademię. Podczas niej młodzież mogła przypomnieć sobie ważne wydarzenia z historii naszego kraju.

Nasza historia może być zawiła dla dzisiejszej młodzieży – mówi Krzysztof Jankowski, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce – Dlatego trzeba ją w jakiś sposób przywoływać. To co jest szczególnie dzisiaj ważne, to żeby pamięć przetrwała, żeby znaleźli się tacy kustosze pamięci narodowej.

Kolejną częścią obchodów dnia niepodległości była konferencja naukowa pod tytułem „Z tradycji wojennych i wojskowych północno – wschodniego Mazowsza w XVIII – XX wieku”. Zorganizowało ją Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika i II Liceum Ogólnokształcące. Jeden z referatów dotyczył tajnego zjazdu oficerów legionowych w Ostrołęce w 1917 roku.

To jest taki swoisty fenomen, że tu w Ostrołęce zaczął się kryzys przysięgowy, który zmienił całą politykę legionistów i niepodległościowców wobec Niemców. Kiedy 10 kwietnia 1917 roku zostały powołane Polskie Siły Zbrojne, Niemcy chciały wcielić je do swojego wojska. I wtedy zrodził się bunt, który doprowadził do kryzysu. Ten bunt zrodził się w Ostrołęce. Tu był pierwszy zjazd oficerów legionowych – mówi dr hab. Janusz Gołota, prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego.

W tym roku obchodzimy 99 rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *