TwitterFacebook

Ochotnicy z WOT szkolą się po raz ostatni w tym roku

Rozpoczęło się ostatnie w tym roku szkolenie dla ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej. Jest to siódme szkolenie podstawowe zorganizowane przez 5. Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej.

57 ochotników z rejonu Północnego Mazowsza zasili szeregi dwóch batalionów lekkiej piechoty w Ciechanowie i Komorowie oraz czterech samodzielnych kompanii. Ochotnicy, którzy nie mieli dotąd styczności z wojskiem odbywają szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”, natomiast rezerwiści szkolą się w ramach szkolenia wyrównawczego, trwającego 8 dni. Oba szkolenia realizowane są w oparciu o Plac Ćwiczeń Taktycznych „Targonie” oraz cywilną strzelnicę Polskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego „Aquila” w Czarnotach (gm. Nowe Miasto). Terytorialsi podczas szkolenia podstawowego zdobywają umiejętności ogólnowojskowe, uczą się topografii, udzielania pierwszej pomocy oraz zachowania na polu walki. Największy nacisk kładziony jest na szkolenie ogniowe, w tym naukę bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Karabinki MSBS GROT ochotnicy otrzymują już kolejnego dnia po wcieleniu i korzystają z nich do ostatniego dnia szkolenia. Wszystkie umiejętności zdobyte w czasie „szesnastki” i „ósemki” Terytorialsi będą rozwijać podczas szkoleń rotacyjnych przez kolejne 3 lata, tym samym odbywając minimum 124 dni szkoleniowe. Zanim ochotnicy złożą przysięgę wojskową, która jest zwieńczeniem każdego szkolenia podstawowego, muszą zaliczyć sprawdzian wiedzy i umiejętności zdobytych podczas szkolenia – tzw. „pętlę taktyczną”.

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” powstała w ramach II etapu formowania WOT i jest jedną z dwóch Brygad OT na terenie województwa mazowieckiego. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w czterech rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Obecnie 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1500 żołnierzy.

AZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *