RN
TwitterFacebook

Odra na Mazowszu, ostrołęczanie póki co bezpieczni

Wzrasta liczba zachorowań na odrę w Polsce. To ostra wirusowa choroba zakaźna. Sprawdziliśmy jak jest w regionie. Z informacji przekazanych przez Sylwię Nakielską, kierownika sekcji epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce wynika, że mieszkańcy miasta są na razie bezpieczni.

– Mamy zwiększoną zachorowalność powiązaną z ogniskami w niektórych miejscach w Polsce. Mieszkańcy Ostrołęki są na razie bezpieczni. Nie mamy żadnego zachorowania, nie dostaliśmy żadnego zgłoszenia – mówi Sylwia Nakielska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce. – Żeby skutecznie chronić się przed tą chorobą, należy się szczepić. Obecnie w Polsce występuje duży ruch antyszczepionkowy objawia się tym, że część społeczeństwa nie chce się szczepić albo nie szczepi swoich dzieci mimo tego, że sami są szczepieni. Szacuje się, że w populacji nie szczepionej, podatnej na zachorowanie, jeden chory zaraża średnio od 12 do 18 osób. Przez zetknięcie się z chorym człowiekiem, ryzyko zarażenia wzrasta do 99 procent i dlatego martwimy się nie szczepieniem ludzi – dodaje.

Choroba objawia się podwyższoną temperaturą, przebiega z wysypką i z suchym kaszlem. Osoba chora zakaża na 5 dni przed wystąpieniem wysypki, jak i 5 dni po niej, a co najgorsze – taka osoba uczęszcza jeszcze do szkoły albo do pracy, gdzie zaraza kolejne osoby.

Odra jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci do 5-ego roku życia oraz osób z zaburzeniami układu odpornościowego.

EN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 − two =