RN
TwitterFacebook

Odznaczenia „Za zasługi dla miasta Ostrołęki” wręczone

Tradycyjnie w Ostrołęce z okazji Święta Niepodległości odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Oprócz radnych i władz miasta wzięła w niej udział między innymi młodzież z ostrołęckich szkół i harcerze.

Sesja rozpoczęła się od wystąpienia przewodniczącego Rady Miasta Jerzego Grabowskiego:

– Spotykamy się tu po to aby uczcić 11 listopada w sposób radosny, bo to jest bardzo radosne święto. Świętujemy, cieszymy się. Bo już dziś nikt nie zabroni nam mówić w języku polskim, ani też demonstrować dumy z naszych narodowych symboli, Biało-Czerwonej Flagi oraz Godła Państwowego. Współczesny Patriotyzm to nie przelewanie krwi za Polskę, ale to działanie na rzecz przestrzeni lokalnej.

Po wystąpieniu przewodniczącego Rady Miasta włodarze Ostrołęki wręczyli honorowe odznaki „Za zasługi dla miasta Ostrołęki”. Wśród nagrodzonych znalazła się między innymi Energa Elektrownia Ostrołęka:

– Jest to uhonorowanie sześćdziesięcioletniej współpracy – mówi Katarzyna Kamińska, wiceprezes zarządu Energii Elektrowni Ostrołęka. – Wydaje mi się, że nikt nie wyobraża sobie Ostrołęki bez elektrowni. Zdecydowana większość pracowników to mieszkańcy Ostrołęki i powiatu. Dlatego te korzenie i te powiązania są tak silne.

Władze miasta uhonorowały również Józef Głażewskiego, który przez wiele lat opiekował się miejscem spoczynku zamordowanych w 1946 roku w Łodziskach pod Ostrołęką pięciu żołnierzy niezłomnych.

– To co przeżyłem mając lat niespełna dziewięć. To co widziałem, nie życzę nikomu w życiu aby przeżywał takie rzeczy – mówi Józef Głażewski.

Odznakę otrzymała także Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Ostrołęce i kapitan Franciszek Chrostowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu Ostrołęka. Jednym z punktów uroczystej sesji Rady Miasta była również ocena niepodległości widziana oczami młodego pokolenia Polaków. Sesję zakończył występ słowno-muzyczny chóru „Cantilena” pod batutą profesora Henryka Gadomskiego.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *