RN
TwitterFacebook

Oryginalne brzmienia w Myszyńcu, Kadzidle i Ostrołęce [FOTO]

To właśnie tam odbyły się kolejne koncerty IV Festiwalu Etnosakralia Kurpiowskie.Tematem przewodnim wydarzenia był mieszczański Gdańsk w Puszczy Kurpiowskiej.

Podczas koncertów można było wysłuchać utworów zagranych na carillonie. Jest to specyficzny instrument muzyczny składający się z minimum 23 dzwonów zawieszonych na wieży. W Polsce są jedynie trzy. Dwa z nich znaleźć można w Gdańsku. Trzeci jest carillonem mobilnym i to on stanowił główną atrakcje drugiego koncertu tegorocznej edycji Etnosakraliów Kurpiowskich.

Dzwony carillonowe mają specyficzną budowę – mówi Monika Kaźmierczak, wykonawca – Wyglądają tak jak zwykłe dzwony, ale się nie ruszają. Gra się jedynie sercami i są bardzo dokładnie strojone.

Na koncert na Fortach Bema w Ostrołęce przybyła bardzo duża liczba osób. Publiczności bardzo spodobały się dźwięki wydobywające się z dzwonów carillonu.

Bardzo interesujące. Coś nowego w Ostrołęce, gdzie rzadko odbywają się koncerty, a już szczególnie na tak niespotykanych instrumentach. Muzyka wpada w ucho – mówi pani Anna, uczestniczka koncertu na Fortach Bema w Ostrołęce.

Następny koncert w ramach Etnosakraliów Kurpiowskich odbędzie się w najbliższą niedziele (21.05) o godzinie 19:00 w Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce. Tematem głównym wydarzenia będą improwizacje organowe do gadek Kurpiowskich.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *