RN
TwitterFacebook

Ostrołęcki Festiwal Fotografii wystartował. Na początek wystawy o sporcie[FOTO]

Leszek Fidusiewicz i Janusz Szewiński – to ich wystawy w Galerii Ostrołęka zainaugurowały dziś(1.10) XII edycję OFF’u. Obaj mężczyźni to zarówno sportowcy, jak i fotografowie sportowi, doświadczeni w obu dziedzinach.

Już dwunasty rok Ostrołęcki Festiwal Fotografii eksponuje fotografię w mieście nad Narwią. W tym roku kurator festiwalu, Jolanta Góralska postawiła na tematykę sportu. Na otwarcie wystaw przyjechał niestety jedynie Leszek Fidusiewicz. Janusz Szewiński – jak usprawiedliwiał go kolega – nie mógł być obecny, ponieważ u jednego z członków jego rodziny wykryto koronawirusa. Jednak trzeba przyznać, że pojawienie się w Ostrołęce Leszka Fidusiewicza, fotografa uznawanego w Polsce za najlepszego fotoreportera sportowego, było nie lada sukcesem organizatorów.

Zaprezentowane na wystawie fotografie Janusza Szewińskiego głównie przedstawiają życie i karierę sportową jego żony, siedmiokrotnej medalistki olimpijskiej, Ireny Szewińskiej. Wystawa “Irena Szewińska” przedstawia zarówno przygotowania, jak i zawody, w których brała udział. Oczywiście większość z fotografii wykonana została metodą analogową.

“Moja historia fotografii” to wystawa przygotowana przez Leszka Fidusiewicza. Zdjęcia przedstawiają triumfy, ale i upadki polskich sportowców. Jak twierdzi autor – Celem tego było pokazanie kwintesencji sportu. Wiemy, że sport to chwila radości, ale większość to pasmo porażek, do których zawodnicy się przyzwyczajają (…) upadają, i pomimo że nie jest to łatwe, wstają.

Podczas naszej rozmowy z Leszkiem Fidusiewiczem, ciepło wypowiadał się on o Galerii Ostrołęka, jak i również samym mieście.

– Jest to jedna z najlepszych galerii, byłem nawet zaskoczony. Mówiłem nawet Januszowi Szewińskiemu przez telefon co to za miejsce. Jest to naprawdę wspaniała galeria, nie tylko do prezentowania fotografii, ale i dzieł. Jest to wymarzone miejsce (…). Ja po raz pierwszy jestem w Ostrołęce, nie znam tego miasta, ale ci ludzie, z którymi miałem do czynienia, z panią Jolą, kuratorem tej wystawi, są tak normalni, tak sympatyczni, że po prostu w ręce całować. Myślę, że wszyscy ludzie w tym mieście są tacy fajni – mówił w rozmowie z Radiem Nadzieja Lewszek Fidusiewicz.

Przypomnijmy, że to dopiero początek Ostrołęckiego Festiwalu Fotografii. Przed nami jeszcze:

  • 9 października, godzina 18.00, hol OCK – otwarcie wystaw festiwalowych
    Kacper Kirklewski „Citius, Altius, Fortius!”
    Jacek Sztorc – „Międzynarodowy Wyścig Kolarski o Puchar Prezydenta Olsztyna
  • 10 października od godziny 12.00, ulica Głowackiego – akcja fotograficzna „Zdjęcia do wzięcia”
  • 10 października, godz. 14.00, „Galeria Ostrołęka” – warsztaty fotograficzne z obróbki cyfrowej zdjęć  w programie Adobe Photoshop – podstawy) – zapisy w „Galerii Ostrołęka” (tel. 297643954) do dnia 9 października
  • 11 października – „Galeria Bezdomna”, hala przy ul. Targowej (montaż wystaw od godz. 11.00, oficjalne otwarcie o godzinie 18.00)
  • 12-16 października – warsztaty fotograficzne dla dzieci od 5 do 6 r.ż. (grupy zorganizowane z opiekunem) zapisy tel. 297643954 do dnia 8 października

Poniżej fotorelacja z otwarcia wystaw “Irena Szewińska” oraz “Moja historia fotografii”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 4 =