TwitterFacebook

Ostrołęczanie mogą szkolić się z obsługi defibrylatora

Ostrołęczanie mogą przeszkolić się z obsługi defibrylatora. Chodzi o to, żeby jak największe grono ludzi potrafiło używać takiego urządzenia zwłaszcza, że coraz częściej mamy do niego dostęp w miejscach publicznych. Za pomocą tego sprzętu można przywrócić czynności życiowe poszkodowanego.

W kilku budynkach użyteczności publicznej w Ostrołęce można już skorzystać z automatycznego defibrylatora. – Osoba, która ma go w zasięgu ręki, będąc świadkiem zdarzenia utraty przytomności przez poszkodowanego, zwiększa szanse uratowania jego życia nawet do 60 %. Brak takiego urządzenia i wykonywanie tylko reanimacji daje do 30 % szans na przywrócenie czynności życiowych – mówi Bartosz Białobłocki, ratownik medyczny. Urządzenie jest proste w obsłudze. Wystarczy wyjąć je z opakowania, w którym jest zamocowane, wcisnąć zielony przycisk i postępować zgodnie z komendami głosowymi, które wydaje defibrylator.

– Takie szkolenia są potrzebne, można nabyć trochę pewności siebie. Niby w pracy na kursie BHP uczyli nas jak przeprowadzić akcję reanimacyjną, ale nie wiem czy bym umiała to zrobić w prawdziwej, stresującej sytuacji – mówi jedna z uczestniczek.

Darmowe szkolenie z używania defibrylatora można przejść w Parku Wodnym w Ostrołęce jeszcze do 18 grudnia. Dodajmy, że urządzenia rozmieszczone są w budynku Parku Wodnego, Urzędu Wojewódzkiego (w pałacyku), Ostrołęckiego Centrum Kultury, Straży Pożarnej, Policji, w galeriach handlowych i w kilku zakładach pracy na terenie Ostrołęki.

EN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *