RN
TwitterFacebook

Ostrołęczanie mogą zgłaszać swoje pomysły w ramach budżetu obywatelskiego

W Ostrołęce ruszył nabór projektów do realizacji w ramach środków budżetu obywatelskiego. W tym roku do rozdysponowania jest 1,6 mln złotych. Mieszkańcy miasta mogą zgłaszać swoje pomysły do 16 września.

Rozpoczęła się czwarta edycja zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego, wydzielonej części budżetu Ostrołęki, o przeznaczeniu której zdecydują mieszkańcy poprzez głosowanie. Tegoroczna edycja od poprzednich różni się przede wszystkim tym, że na realizację tych zadań przeznaczono znacznie większą kwotę. W ubiegłym roku ostrołęczanie mieli do dyspozycji 300 tys. zł, obecnie kwota ta wzrosła aż do 1,6 mln zł. Do zwiększenia środków władze miasta zobligowała najnowsza ustawa, w myśl której w miastach na prawach powiatu, wysokość budżetu obywatelskiego musi wynosić co najmniej 0,5% wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu wykonania budżetu.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy mają możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną przeznaczone środki z budżetu miasta. Mają też realną szansę realizacji własnych pomysłów i zmiany wyglądu otoczenia. Do tej pory dzięki funduszom z budżetu obywatelskiego powstały nowe place zabaw na terenie kilku przedszkoli.

Co ważne, od tego roku projekty można zgłaszać drogą elektroniczną. Za pomocą interaktywnego formularza dostępnego na stronie: https://ostroleka.budzet-obywatelski.org/ można nie tylko złożyć projekt, ale też śledzić jego dalsze losy i oddać swój głos.

– W tym roku wartość budżetu obywatelskiego w Ostrołęce wzrosła aż o 1,3 mln złotych, co znacznie zwiększa zakres możliwych pomysłów i propozycji mieszkańców, które mogą być zgłoszone. Do tej pory mieliśmy projekty o wartości 50-75 tys. zł, teraz jeden projekt będzie mógł opiewać na kwotę nawet 320 tys. zł – mówi Wojciech Dorobiński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Ostrołęce.

Zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego potrwa do 16 września.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 11 =