RN
TwitterFacebook

Ostrołęczanie uczcili 73 rocznicę Powstania Warszawskiego

Uroczystości rozpoczęły się wczoraj (01.08) o godzinie 17:00 od dźwięku syren alarmowych przypominających o godzinie “W”. Następnie osoby przybyłe pod pomnik żołnierzy Armii Krajowej zaśpiewali cztery zwrotki hymnu. Później była modlitwa za żołnierzy uczestniczących w akcji „Burza” i Powstaniu Warszawskim.

Centralną częścią uroczystości było złożenie kwiatów i zniczy przez mieszkańców miasta pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej. Obchody zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wśród zaintonowanych utworów, znalazł się między innymi „Chłopaki z AK” i „Serce w plecaku”.

Na obchody przybyli przedstawiciele żołnierzy Armii Krajowej, samorządu, harcerze, członkowie grup rekonstrukcyjnych, osoby młode, starsze i dzieci. Według uczestników uroczystości, ważne jest aby pamiętać o tego typu wydarzeniach i osobach, które zginęły walcząc za naszą ojczyznę.

To jest bardzo ważne, trzeba o tym pamiętać, dbać o to, pielęgnować pamięć o tych ludziach, którzy oddali za nas życie. Przez 63 dni walczyli za to, żebyśmy byli wolni. To było z ich strony wielkie poświęcenie. Dlatego nie można o tym zapomnieć – mówi pani Alicja, jedna z uczestniczek uroczystości.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Żołnierze między innymi Armii Krajowej i mieszkańcy miasta przez 63 dni stawiali opór wojskom niemieckim. Szacuje się, że w trakcie powstania mogło zginąć około 200 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − nine =