RN
TwitterFacebook

Ostrołęka. “2-6.VIII 1920. Tu rozgrywał się los Warszawy”. Historyczny mural odsłonięty [FOTO]

Wincenty Witos, ks. Władysław Miegoń, ks. Stanisław Pędzich, generał Bolesław Roja – to między innymi ich przedstawia historyczny mural autorstwa Mateusz Wróblewskiego i Radosława Jastrzębskiego. Za projekt odpowiedzialna jest Fundacja Splot Pamięci. Dzieło powstało z okazji 100-lecia Bitwy o Ostrołękę.

Historyczny mural znajduje się pomiędzy ulicami Pileckiego i Stayera. Na około 75 metrach kwadratowych przedstawione zostały wydarzenia i postacie, które odcisnęły mocne piętno na historii Ostrołęki. 

– Tak, to straszne, że Ostrołęka ma taką lokalizację, że odbywały się tu bitwy, które niszczyły to miasto, ale cały czas wracali mieszkańcy, którzy byli dumni z tego miasta i ci, którzy dumni byli mogąc, je odbudowywać i mogąc tu działać. Pamiętajmy o tych wszystkich bohaterach i ludziach, nie wstydźmy się i bądźmy z nich dumni. Przekazujmy to dalej młodzieży – mówił podczas inauguracji muralu Jacek Karczewski, z Fundacji Splot Pamięci. 

Powstanie muralu w Ostrołęce było możliwe dzięki wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dzieło zostało odsłonięte 20 września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eleven − five =