RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Blisko 200 terytorialsów złożyło przysięgę wojskową

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z terenu powiatów ostrołęckiego, przasnyskiego, makowskiego i ostrowskiego złożyli przysięgę wojskową. Blisko dwustu ochotników zasiliło skład 5. Mazowieckiej Brygady Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” w Ciechanowie.

To pierwsze tak podniosłe wydarzenie o charakterze wojskowym w Ostrołęce od dziesięcioleci. Ostatnia przysięga tak licznej grupy żołnierzy odbyła się jeszcze przed II wojną światową. Powtarzając słowa roty przysięgi blisko dwustu kandydatów stało się żołnierzami i zobowiązało się do zapewnienia państwu niepodległości i bezpieczeństwa.

Przygotowania do zaprzysiężenia trwały od kilku tygodni. Generalna próba odbyła się w sobotę, a od niedzieli 30 czerwca trwało szesnastodniowe szkolenie, którego zwieńczeniem była uroczysta przysięga.

Przystąpiłem do 51. batalionu, ponieważ czuję się związany z tym regionem. Tu się urodziłem, tu chcę działać i bronić tego terenu. Służba wojskowa jest dla mnie powiększaniem potencjału obronnościowego naszego kraju. Jestem w Związku Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i dla mnie naturalnym było to, że trzeba się rozwijać dalej. Wojsko Obrony Terytorialnej to kolejny poziom, możliwość doskonalenia swoich umiejętności, szlifowania swojego fachu wojskowego, teraz mogę tak powiedzieć, bo czuje się żołnierzem, jestem nim, złożyłem przysięgę. Przeszedłem szkolenie, gdzie udowodniłem sobie, że dam radę i to, co może być w przyszłości jeszcze trudniejsze, będzie dla mnie wyzwaniem, które na pewno spełnię – mówi szeregowy Kamil Kobyliński.

Uroczystość miała miejsce w niedzielę 15 lipca na płycie głównej stadionu miejskiego w Ostrołęce.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen + 15 =