RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Budynek galerii może trafić do rejestru zabytków

Budynek Galerii Ostrołęka wymaga remontu już od jakiegoś czasu. Przeciekający dach, niebezpieczne barierki przy schodach, to tylko część usterek, które nie wpływają dobrze na użytkowanie z obiektu. Wpisanie go do rejestru zabytków otworzy nowe możliwości pozyskiwania dofinansowań.

Procedury są już na finiszu. Wpisanie do rejestru zabytków budynku, w którym mieści się Galeria Ostrołęka daje możliwości pozyskiwania innych środków, ale i rodzi dodatkowe trudności.

– Tutaj nie będzie można wykonywać takich prac sobie wymyślonych. Projekt remontu budynku będzie musiał być wykonany przez osoby z uprawnieniami, poprzedzony badaniami, ekspertyzami, więc procedura będzie wydłużona. Ale za to będzie można uzyskiwać środki na wyposażenie, na zmianę pokrycia dachowego, okien i paru innych rzeczy od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, od Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Kultury. Otworzy to kilka drzwi do pozyskiwania środków, z czym wcześniej były problemy – opowiadał Radiu Nadzieja Tadeusz Wiśniewski, dyrektor Ostrołęckiego Kultury.

Galeria Ostrołęka mieści się w starej kamienicy kupieckiej, która pochodzi najprawdopodobniej jeszcze z XIX wieku.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *