RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Cykl spotkań w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zainaugurowało comiesięczny cykl spotkań pn. „Muzealne środy”. Mają być one poświęcone zagadnieniom dotyczącym historii XX wieku i stanowić przestrzeń dialogu, w ramach którego pracownicy muzeum będą mogli dzielić się fragmentami własnej pracy i prezentować wybrane obiekty ze swoich zasobów. Pierwsze spotkanie poświęcone było historii rodziny Certowiczów.

Celem wydarzenia jest to, żeby spotykać się w gronie takich osób, które interesuje szeroko pojęta historia Ostrołęki, zwłaszcza nieznane wątki. Wątki właśnie takich rodzin jak Certowiczowie. Rodzin, które nie mają naturalnych potomków, którzy mogliby podtrzymywać tę pamięć. Dodatkowo będą to tematy, które wykraczają troszkę poza ramy naszej działalności statutowej, czyli zahaczające o podziemie niepodległościowe, ale wykraczające w trochę szerszą przestrzeń, ponieważ zwykle gdy poznajemy różne rodzinne historie, to podziemie niepodległościowe często występuje w tle, ale pojawia się też Katyń, pojawia się kampania wrześniowa, pojawiają się wcześniejsze losy, często właśnie związane czy to z ułanami w Ostrołęce, czy to z innymi wątkami z lokalnej historii. Historii troszkę zapomnianej, takiej, którą chcemy wyciągać na światło dzienne – mówi Jolanta Żubrowska, pracownik MŻW.

Muzeum gromadzi obecnie pamiątki, tworzy wystawę stałą i opracowuje towarzyszący jej program. Zajmuje się przede wszystkim historią związaną z działalnością Żołnierzy Wyklętych, ale pracuje też nad odzwierciedleniem i zachowaniem obrazu życia codziennego i losów ludzkich w tamtych czasach.

Chcielibyśmy, aby mieszkańcy przychodzili do nas ze swoimi historiami. Pragniemy zachęcić do tego, aby pogrzebać troszkę, porozmawiać, poszperać w przysłowiowych szufladach, odnajdywać te historie, dowiadywać się coraz więcej i przechowywać pamięć. To leży u podstaw działalności każdego muzeum, żeby na bazie tej pamięci, tego co wiemy o przodkach i o miejscu, w którym żyjemy, dowiadywać się kim jesteśmy – dodaje Jolanta Żubrowska.

Następne spotkanie poświęcone będzie historii ostrołęckiego aresztu śledczego w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przedstawionych zostanie kilka mało znanych faktów. Będzie mowa m.in. o pewnej słynnej w II RP aferze korupcyjnej, która swój finał znalazła właśnie w Ostrołęce. I chodzi tu o samego naczelnika więzienia w latach 30-tych. Słuchacze dowiedzą się także o powstawaniu systemu więziennictwa w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości.

Spotkania będą się odbywały średnio raz w miesiącu, w środy o godz. 18.00. Informacje o zbliżających się terminach zamieszczane będą na stronie internetowej oraz profilu facebookowym muzeum.

Następne spotkanie ma się odbyć 6 czerwca w tymczasowej siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ulicy Psarskiego 17.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × five =