RN
TwitterFacebook

Ostrołęka. Dyrektor Ochrony Środowiska prowadzi postępowanie ws. wycieku oleju do rzeki

Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wszczął postępowanie sprawdzające w sprawie wycieku oleju turbinowego z ostrołęckiej Elektrowni do Narwi. Do awarii doszło w miniony piątek (18.10.). Wtedy to z zakładu wyciekło 3 m3 chemikaliów, z czego 20% z nich trafiło bezpośrednio do rzeki. Ustalono również pierwsze wyniki badań wody. 

O tym, że Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo ws. zanieczyszczenia wody w rzece Narew, do którego doszło w dniu 18 października 2019 roku informowaliśmy już w naszym serwisie. Śledczy są obecnie na etapie kompletowania dokumentacji oraz planują przesłuchania świadków. Część z dokumentów potrzebnych do posunięcia dalej śledztwa jest w posiadaniu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który jak ustaliliśmy zna już wyniki wstępnych badań w rzece Narew.

W rozmowie z Moniką Sobczak, dyrektor delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dowiedzieliśmy się, że obecnie sprawdzone zostały temperatura, zawartość tlenu, przewodność elektrolityczna oraz ph.

Badania zostały wykonane na próbkach, które pobrano 19, 20 i 21 października. Wyniki próbek były w normie. Obecnie oczekiwane są jeszcze wyniki testów na zawartość substancji, które powinniśmy poznać w przyszłym tygodniu. Mają one dać odpowiedź na pytanie, czy skażenie rzeki faktycznie nastąpiło.

Dodatkowo Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał decyzję, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności, zobowiązującą ENERGA Elektrownia Ostrołęka S.A. do:

  1. Przeprowadzenia i przedłożenie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie w terminie do dnia 4 listopada 2019 r. właściwych badań, dotyczących przyczyn, przebiegu i skutków awarii, do której doszło w dniu 19 października 2019 r. W wynikach tych badań przedstawić w szczególności wnioski wynikające z przestrzegania procedur/instrukcji dotyczących obsługi, nadzoru i kontroli stanu technicznego Chłodnicy oleju uszczelniającego Turbozespołu nr 1 w ENERGA Elektrownia Ostrołęka S.A.
  2. Podjęcia działań w celu maksymalnego ograniczania wpływu wprowadzanych substancji na środowisko rzeki Narwi, takich jak np. zabezpieczenie wylotu przed wypływem substancji ropopochodnych, bieżące monitorowanie nurtu i brzegów rzeki Narew poniżej wylotu oraz bieżące usuwanie zanieczyszczeń olejowych – w terminie od daty otrzymania decyzji.

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić oddzielne działania w sprawie awarii w elektrowni prowadzi Dyrektor Ochrony Środowiska. Potwierdza to w rozmowie z reporterem Radia Nadzieja Agata Antonowicz – Główny specjalista ds. komunikacji społecznej i kontaktów z mediami z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. 

Więcej szczegółów na temat postępowania prowadzonego przez Dyrektora Ochrony Środowiska poznamy jutro. O postępach będziemy informować na bieżąco.

Mateusz Święcicki/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *