RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Festiwal Teatrów InQbator [FOTO]

Przez ostatnie trzy dni w Ostrołęce można było obejrzeć 17 różnych spektakli i prezentacji artystycznych. Odbywały się one między innymi w Ostrołęckim Centrum Kultury oraz na scenie plenerowej przed OCK. 

Po raz ósmy do Ostrołęki zjechały teatry z całej Polski, a także dwie grypa zagraniczne – z Portugalii i Ukrainy. Mieszkańcy miasta od dawna wiedzą, że przełom lata i jesieni należy do teatrów, a w gronie odbiorców nie brakuje młodzieży. 

Mnie bardzo cieszy obecność młodzieży na spektaklach. To, że młodzi ludzie poświęcają nam swój czas, że chcą wziąć udział w czymś co zmusza do myślenia – mówi Magda Chabros, dyrektor artystyczny festiwalu.

O randze jaką posiada festiwal niech świadczy fakt, że w do Ostrołęki przyjeżdżają teatry z wielu miast Polski. Na scenach można było zobaczyć między innymi Teatr Academia z Warszawy, Teatr Porywaczy Ciał z Poznania, Teatr Klinika Lalek z Wolimierza oraz Wrocławski Teatr Pantomimy. Oprócz artystów polskich na festiwalu pojawili się także goście z poza naszego kraju. Były to Gato SA Company z Portugalii i Kijowski Teatr Uliczny z Ukrainy.

Podczas ósmego InQbatora swój występ zaprezentowała również Ostrołęcka Scena Autorska. To grupa teatralna działająca przy Ostrołęckim Centrum Kultury. Publiczność mogła zobaczyć w ich wykonaniu inscenizację „Pięknej i Bestii”.

Mimo, że oficjalnie Festiwal Teatralny InQubator trwał od 14 do 16 września, to tak naprawdę był obecny w Ostrołęce przez cały miniony tydzień. Już od 9 września odbywały się w mieście wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Wśród nich były między innymi Warsztaty „Ludowe Love” i Lekcje Kultury Fizycznej.

W ramach InQbatora zorganizowano także dwa konkursy: Fotograficzny InQbator 2017 i konkurs na recenzję teatralną dla młodzieży szkolnej. Oprócz tego, tak jak w latach poprzednich, mieszkańcy Ostrołęki mogli wziąć udział w grze miejskiej „Maska”.

Festiwal przez osiem lat trwania zdobył sobie w Ostrołęce wiernych fanów. Jednym z nich jest pani Aleksandra, która uważa, że takie przedsięwzięcia są potrzebne w mieście.

Dobrze, że festiwal został wprowadzony do Ostrołęki, bo promuje miasto. Z roku na rok przybywa coraz więcej artystów, nie tylko z Polski, ale też z innych krajów – mówi pani Aleksandra.

Festiwal zorganizowało Ostrołęckie Centrum Kultury przy współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *