RN
TwitterFacebook

Ostrołęka. Jak wyglądała praca strażników miejskich w październiku?

246 interwencji zgłoszonych przez mieszkańców przeprowadziła ostrołęcka Straż Miejska w październiku br. Organ jest pod lupą ostrołęczan od wrześniowej próby likwidacji jednostki przez prezydenta miasta. Mimo, że Straż Miejska w Ostrołęce została, zdania mieszkańców na temat jej przydatności są podzielone.

O Straży Miejskiej w Ostrołęce pod koniec września było głośno. Wtedy to prezydent  Łukasz Kulik starał się wypełnić jedną ze swoich obietnic przedwyborczych – zlikwidować jednostkę. Na początku zadecydować mieli o tym mieszkańcy, jednak ostatecznie decyzję podjęli radni. Siedemnastu radnych opowiedziało się za tym, żeby strażnicy nadal byli obecni w mieście. Dodatkowo Przewodniczący Rady Miasta, Wojciech Zarzycki zapowiedział, że radni dołożą wszelkich starań, aby sytuacja strażników uległa poprawie.

Na stronie Urzędu Miasta Ostrołęki dostępna jest Informacja Prezydenta Miasta o sprawach bieżących za okres od 1 do 31 października 2019, w której przedstawione zostały również działania Straży Miejskiej w tym okresie. Czym więc zajmowali się strażnicy w październiku? Oto raport:

 1. Nadzorowała pracę osób skazanych wyrokiem sądu na odpracowanie kary na rzecz miasta. Skazani odbywają wyroki wykonując prace porządkowe pod nadzorem strażnika. W danym miesiącu porządkowali tereny miejskie, nabrzeża Narwi, okoliczne lasy i skwerki, drobne prace remontowane rzecz Urzędu Miasta. Odpracowywało 11 osób – 269 godz.
 2. Udzielała asysty podczas transportu podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie do placówki opiekuńczej- 4 razy.
 3. Przeprowadziła w dniu 24 października 2019r. we współpracy ze Stowarzyszeniem „Pomocna Dłoń” w Ostrołęce pogadankę profilaktyczną dla podopiecznych stowarzyszenia oraz ich opiekunów na temat „Alkohol i narkotyki, pomyśl zanim będzie za późno”.
 4. Reprezentowała Urząd Miasta w poczcie sztandarowym w dniu: • 1 października – inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrołęckim Centrum Kultury, • 16 października – uroczyste obchody Dnia Patrona Miasta Ostrołęki – Jana Pawła II w Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, • 18 października – uroczyste ślubowanie Młodzieżowej Rady Miasta.
 5. Zabezpieczała koncert pn. „Najpiękniejsze melodie świata” w dniu 7 października 2019r. w hali sportowo-widowiskowej im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce.
 6. Zgłoszenia mieszkańców: ogółem 246
  a) zakłócenia porządku publicznego i spokoju 30
  a) zagrożeń w ruchu drogowym 104
  b) ochrony środowiska i gospodarki odpadami 25
  c) zagrożeń życia i zdrowia 6
  d) osoby pod wpływem alkoholu 28
  e) osoby bezdomne 30
  h) zwierząt 12
  Pozostałe 11
 7. Wyniki działań we wrześniu br.:
  • mandaty – 46 szt. na kwotę 4.700,00 zł,
  • środki oddziaływania wychowawczego ( art. 41 kw) – 205,
  • sprawy przekazane innym instytucjom – 24 szt.,
  • wystawione wezwania – 403 szt.
 8. Przeprowadziła 16 kontroli nieruchomości wyposażonych we własne ogrzewanie węglowe (np. piece centralnego ogrzewania lub kominki) w zakresie zakazu spalania odpadów w instalacji grzewczej.
 9. Przeprowadziła wspólnie z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 5 kontroli punktów sprzedaży alkoholu na terenie miasta Ostrołęki.

Zapytaliśmy ostrołęczan co oni sądzą o funkcjonowaniu Straży Miejskiej. Tutaj zdania były podzielone. Część z nich mówiła, że strażników na mieście nie widać i nie przykładają się oni do swojej pracy, inni za to zapewniali, że bez jednostki w Ostrołęce byłoby znacznie gorzej. Warto przypomnieć, że funkcjonowanie Straży Miejskiej w Ostrołęce, kosztuje miasto 1,7 milionów złotych rocznie.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *