RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych [FOTO]

W Ostrołęce odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w budynku powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W wydarzeniu odbywającemu się na terenie siedziby Muzeum uczestniczyli między innymi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski, biskup łomżyński Janusz Stepnowski, kombatanci, oraz mieszkańcy Ostrołęki.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia było podpisanie dokumentu erekcyjnego między innymi przez wicepremiera Piotra Glińskiego, prezydenta Ostrołęki Janusza Kotowskiego i dyrektora muzeum Jacka Karczewskiego. Pojemnik z dokumentem uroczyście wmurowano w ścianę budynu muzeum.

W trakcie wydarzenia wicepremier Piotr Gliński zaznaczył, że budowa takiej placówki jest powinnością wobec historii:

Dla nas to jest oczywiste, że mamy obowiązek zbudowania muzeum – mówi wicepremier Piotr Gliński – Placówka jest ważnym elementem nowo budowanej sieci instytucji muzealnych, instytucji pamięci. To jest pierwsze Polskie Muzeum Żołnierzy Wyklętych o takim charakterze centralnym, nieco innym niż muzeum budowane w Warszawie na ulicy Rakowieckiej, które jest poświęcone w większej mierze więźniom politycznym.

Podczas uroczystości głos zabrał także prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski. Według niego uroczystość ta była ważnym punktem jeżeli chodzi o budowę muzeum.

Jak już wmurowuje się kamień węgielny to znaczy, że już nikt nie zatrzyma tej budowy. Ta inwestycja jest to wspólny przyjacielski wysiłek wielu ludzi i środowisk. To też pokazuje dobrą współprace samorządu z rządem – mówi Janusz Kotowski.

Z budowy muzeum w Ostrołęce zadowolony jest także kapitan Franciszek Chrostowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka.

Cieszę się ogromnie, że powstaje muzeum. To będzie miejsce, które będzie przekazywało przyszłym pokoleniom o naszej historii, naszej walce o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę – mówi Franciszek Chrostowski.

Planowany termin oddanie ostrołęckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych do dyspozycji zwiedzających to koniec czerwca 2018 roku.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *