RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Kierownik Galerii Ostrołęka z Medalem Pamiątkowym Pro Masovia [FOTO]

Zenon Kowalczyk, artysta plastyk, a jednocześnie kierownik Galerii Ostrołęka otrzymał Medal Pamiątkowy Pro Masovia. Wyróżnienie odebrał podczas czwartkowej (30.01.) sesji rady miasta. Wnioskodawcą był prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik.

Jest mi niezwykle miło, że spotkała mnie taka niespodzianka. Dziś dziękuję panu prezydentowi, przewodniczącemu rady i wszystkim państwu radnym, za wyłonienie mnie spośród wielu wartościowych ludzi mieszkających w Ostrołęce do takiej nagrody. Zamierzam jeszcze trochę popracować w tym mieścieprzyznał Zenon Kowalczyk.

Zenon Kowalczyk urodził się 6 stycznia 1960 roku w Myszyńcu. W 1983 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki (dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Hołdanowicza). Jako student współpracował z redakcją graficzną miesięcznika “Polish Engineering” wydawanego przez AGPOL. W 1982 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki Za szczególne osiągnięcia w studiach. W 1983 roku rozpoczął pracę w Ostrołęce, jako kierownik pracowni plastycznej w Wojewódzkim Ośrodku Kultury. W 1984 roku został wyróżniony dwuletnim stypendium artystycznym Ministra Kultury i Sztuki. Organizował wojewódzkie przeglądy sztuki nieprofesjonalnej i warsztaty plastyczne dla instruktorów ds. plastyki z województwa ostrołęckiego. Efektem współpracy z WOK były projekty znaków graficznych, druków informacyjnych i reklamowych, plakatów oraz scenografie do takich imprez, jak: Miodobranie Kurpiowskie, Dni Folkloru Kurpiowskiego i Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Kabaretową. W 1985 roku nawiązał kontakt z Klubem Literackim Narew, projektując kilkanaście okładek do tomików poezji. Zaprojektował winietę pisma literackiego “Pracownia”. W latach 1987–88 prowadził w WOK zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. Był współwłaścicielem “Galerii Ostrołęka”.

Od 1989 do 2001 roku był współwłaścicielem jednej z pracowni reklamy w Ostrołęce. Jest autorem ponad dwudziestu indywidualnych wystaw z zakresu malarstwa, rysunku, projektowania graficznego i fotografii, uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Japonia, Turcja, Rosja, Niemcy, Litwa). Współpracował z agencjami reklamowymi i drukarniami, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Towarzystwem Przyjaciół Ostrołęki. Jest autorem ponad stu logotypów i znaków firmowych.

Od 1987 roku członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Projektantów, a od 1999 – Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2008 roku prowadzi miejską galerię sztuki współczesnej – “Galerię Ostrołęka” Ostrołęckiego Centrum Kultury. W latach 2008-2018 organizował Kurpiowskie Plenery Malarskie (TPO), przyczyniając się do integracji środowiska ostrołęckich plastyków. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki i współzałożycielem Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego. Oprócz grafiki projektowej zajmuje się rysunkiem, malarstwem i fotografią. Jest ojcem dwóch córek. Mieszka i pracuje w Ostrołęce, a czasem w swojej chacie kurpiowskiej we wsi Durlasy (Przewrotna Góra).

1982 – Nagroda MKiSz “Za szczególne osiągnięcia w studiach”
1986 – Nagroda TPO “Za działalność artystyczną”
2007 – Nagroda Prezydenta Miasta Ostrołęki
2013 – Nagroda Prezydenta Miasta Ostrołęki
2013 – Nagroda Dyrektora Ostrołęckiego Centrum Kultury
2018 – Odznaka honorowa “Za zasługi dla miasta Ostrołęki”
2018 – Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Ostrołęki “Za działalność kulturalną”
2018 – Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Medal Pamiątkowy “Pro Masovia” jest wyróżnieniem okolicznościowym nadawanym osobom fizycznym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym, instytucjom państwowym oraz innym osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacją swoich zadań na rzecz Województwa Mazowieckiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.

UM Ostrołęka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − two =