TwitterFacebook

Ostrołęka: Kończy się naprawa walu przeciwpowodziowego

Prace nad naprawą fragmentu przerwanego wału przeciwpowodziowego zbliżają się do końca. Odbudowa zniszczonego po czerwcowych ulewach usypiska była konieczna. 

– Jeśli chodzi o zakres prac, to w jego skład wchodziły takie elementy jak roboty przygotowawcze, mechaniczne wykoszenie wałów — mówi Agnieszka GiełażynSasimowicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Następnie trwały roboty właściwe, czyli rozbiórka starych elementów przepustu wałowego, wbijanie ścianek szczelnych, budowle betonowe, montaż klap zwrotnych oraz ostatni element to kanał dopływowy i odpływowy chodzi o wzmocnienie tych elementów.

Prace zgodnie z umową powinny się zakończyć 16 listopada. Koszty naprawy wynoszą niespełna 800 tysięcy złotych. Zakończenie naprawy uszkodzonego fragmentu wału nie oznacza jednak, że ogólna kondycja usypiska będzie bez zastrzeżeń:

– Na podstawie oceny stanu technicznego i stanu bezpieczeństwa lewego wału przeciwpowodziowego na rzece ustalono, że jego korpus jest w stanie technicznym dostatecznym o ocenie stanu bezpieczeństw niezagrażającym. Natomiast przepusty wałowe stanowiące element infrastruktury związanej z kanalizacją deszczową Ostrołęki są w stanie technicznym niedostatecznym o ocenie stanu bezpieczeństw zagrażającym — dodaje rzecznik.

Do przerwania wału doszło w nocy z 13 na 14 czerwca. Wówczas w Ostrołęce miały miejsce gwałtowne opady deszczu. 

SK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *